Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Audi’nin EV’leri Üreteceği Dört Mimariden Biri Olacak “KKD Platformu” Tanıtıldı!

Audi, 2023 yılında hedeflediği 20 tamamı elektrikli model için son girişimini yaparak KKD Mimarisi hakkında bilgi verdi.
Audi’nin EV’leri Üreteceği Dört Mimariden Biri Olacak “KKD Platformu” Tanıtıldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Audi, “Road Map E” yani “Yol Haritası E”yi açıkladı. İsminden de belli olduğu gibi Alman marka yeni bir elektrikli model üretim mimarisini tanıttı. Yeni araç oluşum merkezleri, 2025 yılında hedef gösterilen 30 elektrikli araç çıkarma planlarına göre dahil ediliyor. Fosiller gidiyor ve bundan 5 sene sonrasında gürültülü spor otomobilleri görmemiz biraz zor olacağı iyice belli olmaya başladı.

Yatırımlarını yeni mimarilere kaydıran ve teknolojisi geliştirilmiş platformlarına Audi, KKD‘yi de ekledi. Bu dört tanesinden bir tanesi. Anlayacağınız üzere Alman marka farklı kategori modelleriyle birlikte, VW grup çatısı altında diğerleriyle de paylaşacağı yeni imalat merkezlerinden söz etti. İşte detaylar;

Audi, EV araçlarında 4 farklı mimari kullanacak ve tüm elmalarını aynı sepete atmıyor.

Şimdilik Audi dahil diğer markaların oluşturduğu EV platformları yeterli gelebilir lakin, birkaç seneye bu mümkün olmayacak. Keza Audi, şirket modellerinin 20’sinin tamamen elektrikli olacağını söylemişti.

İlk e-Tron’un üretim yerine baktığımızda; güncel MLB platformunun dönüştürülmüş şekliyle üretilmişti. Gelecek için hazırlanan modeller çevrilmiş sistemler üzerinde olmayacak. Alman marka, sonraki bağımsız üretimde olacak araçları için ayrı mimariler inşa edecek.

Bunlardan ilki geçtiğimiz sene tanıtılan ve Audi’nin ikinci tamamı elektriklisi e-Tron GT‘nin üretimi için hazırlanan ve Porsche Taycan’ın da kullandığı J1 platformuna dayanana PPE mimarisi.

2021 yılında Audi daha tanıdık bir araç oluşum merkeziyle gelecek.

Ortalama 1.5 sene sonra, son zamanlarda sıklıkla bahsettiğimiz VW’nin ID.3‘ünün kullandığı MEB platformu. MEB’i kullanacak ilk Audi modeli, tanıtımı yapılan Q4 Concept olacak. Bu araç da Q3 ile aynı boyutlara sahip olsa da iç hacim açısından Q5 ile eş değer olacak.

EV girişiminde hız kesmeyecek Audi’nin MEB’e dayalı model üretiminde küçük ve orta ölçekli olmak üzere çeşitli araç modellerini üretecek. Otomobil üreticisi ayrıntıya girmedi ancak, gelecek modellerin “büyüleyici bir tasarıma, yüksek kaliteli iç işçiliğine ve birinci sınıf bir işletim sistemine sahip olacağını” söyledi.

MEB, Audi için her daim para kazanacağı bir merkez olacak.

Neden olduğunu açıklarsak, Audi’nin VW’nin mimarisinde üreteceği modelleri, diğerlerine göre uygun olacak. Fiyatların düşük tutulması da daha fazla araç satımı demektir. Sonucu ise daha fazla para kazanma.

Audi, arka aksa monteli ve arka tekerleklere güç verecek elektrikli motor düzenini onayladı. MEB sınıfında iki elektrik motorlu ve dört tekerlekten çekişli yüksek seviye varyantlar da müşterilere sunulacak.

Audi, büyük yapılı ve lüks modellerini özel bir kısma geçiriyor.

Porsche ile geliştirilen KDD Mimarisi, her iki tarafında da lüks araçlarını destekleyecek. KKD’den vagonlar, SUV’lar, crossoverlar ve sporback araçlar çıkartılacak. Bakıldığında KKD ile MEB, benzer yönler taşıyor.

Arka elektrik motor-arka çekiş, çift elektrik motor-dört teker çekiş gibi kısımlar da aynı. Bunların yanında KKD platformu 800 voltluk elektrik sistemi ve 350 kW’lık şarj kapasitesi gibi teknolojiler kullanacak.

İlginizi Çekebilir :

Audi’nin İçten Yanmalı Motorların Geleceği Hakkındaki İlginç Düşüncesi!

Audi ayrıca, KKD tabanlı araçların havalı süspansiyona, dört tekerleğe sahip direksiyona ve tork vektörüne sahip olabileceğini de ima etti.

Duyuruların sonunda Audi, “Sportback-Layout” adlı bir KDD tabanlı bir konsept modelden bahsetti. Söylemese de önceki bilgilerden yola çıkarak aracın 2023 yılında üretime alınacağı ve muhteşem tasarım stillerine sahip olacağı söylenmişti.

Aklımıza da e-Tron GT ve A7 Sportback’ten hücre alan A4 boyutlarında bir model geldi. Audi’nin gördüğünüz gibi 4 farklı platformla ve en son sistemine dahil ettiği KKD mimarisiyle birlikte, 2023 yılı hedeflerini kesinlikle gerçekleştirecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu