Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018 Yeni Audi A7 Sportback: Spor Sedanların Gıpta Edeceği Araba!

Audi'nin havalı sedanı A7 Sportback, yeni yüzüne kavuştu. Üstün teknolojik sürüş asistanlarıyla desteklenen A7, sınıfında fark yaratacak. İşte detaylar...
2018 Yeni Audi A7 Sportback: Spor Sedanların Gıpta Edeceği Araba!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzun zamandır A7‘nin nasıl olacağı ile ilgili büyük merak vardı. Yeni kasa A7‘nin hangi şekilleri alacağı tahmin edilse de kendine özgü olan mutlaka bir stil ve özelliğe sahip olacaktı. E Segmentin sportif temsilcisi 2012 yılında çıkış yaptığında, Jaguar model arka tarzından ilerleyen Mercedes CLS alanında zirveyi oynuyordu. Keza A7 Sportback’de aynı stiller üzerinde yorumlanmıştı.

Audi’nin en güzel işlerinden biri olan A7, şimdi tamamen yenilenmiş haliyle karşımıza çıkıyor. Markanın Amiral Gemisi A8‘in yüz değiştirmesinin ardından Sportback tarafından böyle bir hamle bekleniyordu. VW’nin MLB platformuyla hayat bulan A7, yine markasını en üstün özelliklerle temsil edecek. Tahmin edeceğiniz gibi lüks segmentte anılan bu güzel araba, Audi mühendislerinin kararlı çalışmalarından çıkan “ileri teknoloji” paketlerine sahip olacak. Şimdi vakit kaybetmeden A7 incelememize geçelim.

Audi’nin yıllardır kalıplaşmış yüz hatlarının biraz daha modernleştirilerek A7’ye verildiğini görüyoruz.

yeni a7 sportback dış yapısı

Ekstralarla dolu yeni Audi modelinde yenilik olarak 18 yeni gövde rengi ve 8 farklı tondan oluşan renk skalasına sahip. İnsanı kendine çeken bir yapısı olsa da diğer modellerden dolayı göz aşinalığı oluştu.

Değişimle beraber daralan far yapısına, Matrix ışık desteği verildi. Artı olarak iç kısma verilen LED aydınlatmalar perdeli dik bir şekilde duruyor.

yeni a7 sportback far ve ızgarası

GCM Yatırım Banner

Üst donanımlarla beraber gelecek olan yeni far sisteminde görüş menzili en uzak noktaya kadar taşınmış. Bununda getirisi olarak alan aydınlatması ve görüş açıları mükemmele yakın değerler sunuyor.

Izgarasını wagonların hızlı çocuğu RS4‘den tanıyoruz. A7 için de altıgen krom çerçeveli bir ızgara hazırlanmış.

yeni a7 sportback duruşu

Açıkçası A7 yenilenecek haberlerinden sonra aracı diğer segmentlere göre farklı bir ızgarayla çıkıp, bizleri şaşırtacak diye düşündük ancak zaten A8’in büründüğü karakter A7’nin grafiklerinin habercisiydi.

Yeni kasa A7’nin profilinden devam ettiğimizde grafikerlerin en baştan yorumladığı jant grubunu görüyoruz.

yeni a7 sportback profili

21″ olarak düşülen jant, geniş çamurluklarıyla harika duruyor! Audi’nin kim ne derse desin, nerde ne kullanması gerektiğini çok iyi biliyor.

Biraz daha yuvarlak hale getirilen gövdesi, büyük tutulan kapılardan dolayı camların daha dar hal almasını sağlamış. Sportback kavramı da zaten böyle olması gerekiyor!

A7’nin en belirgin değişimi nerede diyorsanız sizleri arka görünümüne alalım.

yeni a7 sportback arka görünüm

Şimdi A9’un için sunulan arka kısmın, kimin öncülüğünde olduğunu anladık. Ön Matrix far formunda yapılan arka stoplar, bagaj kısmında tek şerit halinde sunulmuş. Bugatti’den biraz esintiler mi var? Eski nesil A7’nin bitirilmeyen bagaj açıları, yine entegre spoiler ile göz alıcı duruyor.

RS7′de bu kısım hıza duyarlı rüzgar kanadına dönüşecek. Aynı zamanda Audi’nin aldığı yeni kararla aracın isimlendirilmesi güç rakamlarıyla olacak. Yani A7 55 TFSI gibi…

Yeni A7’nin iç mekanına giriş yaptığımızda, her araçta hissedemediğimiz kalite duygusunu bizlere verdi.

yeni a7 sportback iç mekanı

Neden böyle hissettirdiğine gelirsek; özellikle orta merkeze verilen 10.1 inç multimedya ekran ve görsel anlamda çok iyi duran ikinci bir 8.6 inçlik ekrana yer verilmiş. Ana ekranın etrafına verilen alüminyum çerçevenin şekli ve sürdürülüş biçimi tok bir hava oluşturuyor.

Ekranın aşağı kısımlarının parça uyumu güzel. Aynı zamanda havalandırma mazgallarının şekil itibariyle konsol parçalarına uyumunu da beğendik.

yeni a7 sportback kokpit virtual kokpit ekran

Ergonomik vites kolu ve etrafına koyu tonlarda metal-karbon görünümlü malzeme sunulmuş. Baktığımız kısımda büyük bir saklama gözü, otomatik park düğmesi mevcut.

Audi’nin son zamanlarda kokpit için yaptığı en güzel şeyin gösterge paneli olduğunu söyleyebiliriz.

yeni a7 sportback kokpit virtual kokpit ekranı yeni harita

Audi’nin kendi geliştirdiği Virtual Cocpit ekran, hem görsellik hem de işlevsellik açısından başka markalarda zor göreceğimiz özellikler barındırıyor.

Teknolojik açıdan A7’nin nasıl olduğuna baktığımızda, sürüş asistanları göze çarpıyor.

yeni a7 sportback güvenlik donanimleri

A8’de gördüğümüz yarı otonom sistemini biraz açtığımızda; belli hızlara kadar sizlere 39 elektronik destek asistanı yardımcı oluyor. Yapay bir zeka ile çalışan sistem yine A8’de başlayan kendi kendine parkla beraber uzaktan araç yönetim özelliğini kapsıyor. Bu son nesil sistem 12 adet ultrasonik sensör, radar, kamera ve lazer tarayıcıdan oluşuyor.

Yenilemenin alt yapı çalışmalarından birisi de hafiflik üzerine kurulu. Amaç motorların performans değerlerini hafifletilmiş bir karoserle daha yukarılara taşımak.

yeni a7 sportback güvenlik karoser malzemeleri

A7, kendi platformunda daha çok sağlamlaştırılan şasi ve gövde parçaları, hafif alaşım maddelerinden yapılarak, sürüş değerleri üzerinde iyi derecede gelişmeler kaydedilmiş. Değişen süspansiyon ve teknolojide bir tık yukarıya taşınan Quattro, sürüş zevkinizi katlama garantili!

Gelelim A7’nin kalbinde neler yattığına.

yeni a7 sportback motorlari

Giriş olarak Audi, 3.0L turbo beslemeli benzinli V6’lara yer verilecek. 335 hp güç üreten üniteden 500 nm tork alınması bekleniyor. Top speed rakamları da sınırlandırılmış şekilde 250km/h olarak ayarlanmış. Şirket ilk etapda bahsettiğimiz motorla giriş yapacak, sonrasında ise 4 ve 6 silindirli dizel ünitelerini göndereceğini bildirdi. Akıllara acaba hibrit ne zaman sunulacak sorusu geliyor! Sanırım ona biraz zaman var.

Yeni nesil A7’nin fiyatlarıda belli oldu. İlk olarak İngiltere’de satışların olacağı söylendi.

yeni a7 sportback tüm fiyatlari

A7’nin ilk önce Birleşik Krallık‘ta satışlarına başlayacak. Burası için ön görülen etiket fiyatı 60 bin Euro belirlenmiş. Diğer bölgelerinden aşağı yukarı aynı olması bekleniyor. Türkiye hariç tabi! A7’nin şuandaki satış rakamlarına baktığımızda 400 ile 1.2 milyon TL aralığında. Yeni neslin Türkiye topraklarına girişi de bundan aşağı olmayacağı kesin. Hatta daha yüksek fiyat etiketleriyle gelebilir. Gelmesi de 2018 yılının ilk 3 ayı içerisinde olması bekleniyor.

İncelediğimiz A7’nin karoser açısından değişik dokunuşlarla daha iyi hale getirildiğini söyleyebiliriz. Aslında Audi’nin yapmış olduğu eski A7 kalıbını bozmadan, yeni jenerasyon üzerine entegre edilmiş. Çünkü özellikle arkaya doğru verilen parça açıları eskisini fazlasıyla andırıyor. Alman markanın diğer modellerinden alışık olduğumuz ve güzel olan altıgen ızgara A7 için de düşünülmüş.

Yine de A7’nin arka kısmına baktığımızda değişimin büyük bölümünü burada fark ediyoruz. Teknoloji açısından değerlendirdiğimizde sürücüye yardım ve can güvenliği açısından sunulan asistan sistemler, otonom sürüşle beraber göz doldurucu. Bizim asıl merak ettiğimiz RS7 modu! Peki yeni A7 Serisi hakkında sizin görüşleriniz ne olur?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın