Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yemek Kartları Derneği Başkanı: Değişen Bir Şey Yok!

Yemek kartlarında değişikliğe gidildiğine yönelik haberlere Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade’den açıklama geldi. Detaylar haberde...
Yemek Kartları Derneği Başkanı: Değişen Bir Şey Yok!
HABER GİRİŞ

İş yeri tarafından çalışana verilen yemek kartları ile ilgili bugün bir değişikliğe gidildiği paylaşıldı. Kartların artık yemek dışında başka hiçbir alışverişte kullanılmayacağı duyuruldu. Gündemde yer alan bu haberler ile ilgili Yemek Kartları Derneği Başkanı Öner Piyade’den açıklama geldi.

Yemek Kartları Derneği Başkanı, söz konusu kartların restoran, marketlerde yemek ve tüketime hazır gıda dışında kullanılmasının vergi istisnasına konu olmaması hususu 82 sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde düzenlendiğini söyledi.

Başkan Piyade, yemek kartlarında değişen bir şey olmadığını belirterek 1 Aralık 2022 itibarıyla çalışanlara verilen yemek ücreti konusundaki yeni mevzuat, yürürlükteki mevzuattan farklı bir düzenleme getirmediğini aktardı.

Ne Oldu?

Bugün çalışanlara verilen yemek kartlarında 1 Aralık itibariyle yeni bir düzenlemeye gidildiği duyuruldu. Söz konusu düzenlemeye göre yemek kartlarının market alışverişinde kullanılmayacağı ifade edildi.

Yeni düzenlemede, işyerinde yemek hizmeti veriliyorsa yemek bedelleri sigorta primine esas kazanca dahil edilmeyecek. İşveren yemek hizmeti için restoran gibi işyeri dışında bir yerle anlaşır ve çalışan da günlük yemek hizmetini bu yerlerden alırsa işverenin yapacağı günlük ödemenin 51 lirası için vergi istisnası uygulanacak.

GCM Yatırım Banner

İşveren yemek vermeyip başka yerle anlaşmaz ve yemek bedelini çalışana nakit öderse günlük 51 lira, prime esas kazanca dahil edilmeyecek.

Bu gelişmelerin öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışanlara verilen yemek ücreti ile ilgili vergi istisnası 34 liradan, 51 liraya çıkarmıştı.

Ekim ayında ise kamu işçilerinin yemek ücretlerinde bir düzenleme gerçekleşmişti. 17 TL olan günlük yemek ücreti, net 55 TL’ye çıkmıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.