Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu İşçilerinin Yemek Ücreti 3 Katına Çıkarıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından duyurulan gelişmeye göre kamuda çalışanlara verilen günlük yemek ücreti 55 lira oldu.
Kamu İşçilerinin Yemek Ücreti 3 Katına Çıkarıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen yüzbinlerce çalışanı ilgilendiren bir karar hakkında basın açıklaması yaptı. Bakanlık artan maliyetlerin çalışanların üzerinde yarattığı yükü hafifletmek için mevcut durumda yürürlükte olan bir sözleşmenin üzerinde düzenlemeye gitti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan arasında imzalanan Kamu Toplu Sözleşmesi Ek Protokolü’ne göre kamu işçilerinin 17 TL olan günlük yemek ücreti, net 55 TL’ye yükseltildi.

Buna göre kamuda çalışan işçilere ödenen günlük yemek ücreti 3 katından da fazla artırılmış oldu.

Kararın 10 Ekim’den itibaren uygulamaya konması bekleniyor.

2021 yılında imzalanan ve süresi 2 yıl olan sözleşmeye göre işçilere yemek harcamaları için günde 17 lira verilmesine karar verilmişti. Ancak enflasyonun yüzde 84’lere ulaşması ve giderek zorlayan hayat pahalılığı karşısında sözleşmede yeni bir düzenleme yapıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.