Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’dan OPEC Kararına Tepki: Enflasyon Yükünü Artıracak

OPEC+’nın üretim kesintisi kararını değerlendiren ABD Hazine Bakanı Yellen, bu hamlenin küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceğini söyledi.
Yellen’dan OPEC Kararına Tepki: Enflasyon Yükünü Artıracak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Yale Üniversitesi’nde katıldığı bir etkinlik sonrası yaptığı basın açıklamasında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortaklarının üretim konusunda aldığı kararı değerlendirdi.

OPEC+, hafta sonu yaptığı toplantıda Mayıs ayından itibaren günlük petrol üretimini 1 milyon varilden fazla, Temmuz sonrasında ise 1,6 milyon varil azaltma kararı aldı. Bu adım sonrasında petrol fiyatları haftaya yüzde 8 yükselişle başlarken, Brent petrol bu sabah 85 dolar üzerinden işlem görüyor.

Alınan karara ABD tarafından tepkiler gecikmedi. Yellen, OPEC+ grubunun Mayıs ayından itibaren petrol üretimini kısma kararının küresel büyüme için olumlu olmadığını belirtti.

Bu adımın yapıcı bir eylem olmadığını ifade eden Yellen, zaten yüksek olan enflasyon üzerindeki yükü ve belirsizliği artırdığını dile getirdi. Bu kararın fiyatlara etkisinin nasıl olacağı konusunda tam emin olmadığını ve bunu değerlendirmek için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Geçen yıl ABD’de benzin fiyatları tarihi yüksek seviyelere ulaşmıştı. Yellen, fiyatların aşağı çekilmesinin enflasyonu düşürme konusunda çok yardımcı olduğunu, son adımın ise bu tabloyu tersine çevirebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan’dan Petrol Şoku Uyarısı

JPMorgan stratejisti Marko Kolanovic, alınan kararın petrol piyasasında bir şoka sebep olabileceği olasılığı ile hisse senedi piyasalarına dair öngörüsünü dile getirdi.

Bu durum ve bankacılık sektöründeki dalgalanmanın hisse senedi piyasasındaki rallinin sona ermesine sebep olacağını ve fiyatların 2022 yılındaki en düşük seviyelere geri dönebileceğini söyledi.

FED Üyesinden Enflasyon Yorumu

FED Yönetim Kurulu üyesi Lisa Cook, enflasyonun gerilemeye başladığını fakat bazı faktörlerden kaynaklanan fiyat baskılarının devam ettiğini söyledi.

Bunları ise Çin’in yeniden açılması, sıkı işgücü piyasası ve Rusya-Ukrayna arasındaki savaş olarak sıraladı.

Ücret artışlarında ılımlı bir düşüş gördüklerini, bunun da dezenflasyon sürecinin yolunda olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntılara değinerek, bu durum sonrasında kredilerde sıkılaşmanın özellikle küçük işletmeler için sıkıntı verici olabileceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.