Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen’dan Ekonomik Güç Göstergesi: Veriler Bunu Kanıtladı

ABD Hazine Bakanı Yellen, Biden'ın planıyla desteklenen Amerikan ekonomisinin dirençli olmaya devam ettiğini belirtirken enflasyonla mücadeleye değindi.
Yellen’dan Ekonomik Güç Göstergesi: Veriler Bunu Kanıtladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün açıklanan ekonomik büyüme rakamlarını değerlendirdi. ABD’nin gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2,6 oranında büyüdü. İlk iki çeyrekte daralma bölgesinde kalan ekonomi, böylelikle yeniden pozitif bölgeye geçiş yaptı.

Bakan Yellen, beklentiden daha iyi gelen büyüme rakamlarının, ABD ekonomisinin direncini kanıtladığını söyledi.

Halkın, yüksek fiyatların yaşam standartlarını olumsuz etkilemesinden endişe duyduğunu söyleyen Yellen, bu sebeple en büyük önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu bir kez daha yineledi.

Başkan Biden’ın ekonomik planı ve politika yapıcıların hızla harekete geçmesi sayesinde, ABD ekonomisinin son çeyrekte sağlam bir büyüme gösterdiğini ifade etti.

“Ekonomide Durgunluk Belirtileri Görmüyorum”

“Ekonomide Durgunluk Belirtileri Görmüyorum”“Tam istihdamlı bir ekonomideyiz. Çok güçlü bir işgücü piyasamız var. Bu noktada ekonomide bir durgunluk belirtileri görmüyorum.” diyen Yellen, büyümenin yavaşlamasının çok normal olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu ve bunu Amerikaların her gün hissettiğini belirterek, fiyatların düşmesinin zaman alacağını dile getirdi. Önümüzdeki birkaç yıl daha enflasyonla mücadele etmek zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi.

Dünyanın diğer ekonomileriyle kıyaslandığında ABD ekonomisinin güçlü kalmaya devam ettiğini söyleyen Yellen, işsizliğin 50 yılın en düşük seviyesinde olduğunun altını çizdi.

Son açıklanan verilere atıfta bulunarak tüketici ve yatırımcı harcamalarının devam ettiğini, sağlam hanehalkı finansmanı, işletme finansmanı ve iyi sermayelendirilmiş bankaları olduğunu anlattı.

Covid-19’un yarattığı etkilerle birçok güvenlik açığı ve diğer sorunlara karşı stratejik planların devreye sokulduğunu, bu çabaların önümüzdeki yıllarda daha iyi hissedileceğini söyledi.

“Amerika’nın gücü artacak ve daha rekabetçi bir ekonomi olacağız” diyen ABD Hazine Bakanı, hükümetin gerekli olduğu durumlar için adım atacak mali alana sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.