Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen, IMF ve Dünya Bankası Kaynaklarının Artırılmasını İstiyor

ABD Hazine Bakanı Yellen, G20 Zirvesi’nde IMF ve Dünya Bankası kaynakları için baskı yapacağını söyledi. Ayrıca gıda krizinin engellenmesi için çağrı yapacak.
Yellen, IMF ve Dünya Bankası Kaynaklarının Artırılmasını İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Hindistan Yeni Delhi’de düzenlenen basın toplantısında konuştu. G20 zirvesi öncesi yaptığı konuşmada, üye ülkelerin yeni IMF (Uluslararası Yatırım Fonu) kota kaynakları da dahil olmak üzere birçok küresel sorunla başa çıkmalarına yardımcı olmak amacıyla IMF ve Dünya Bankası’nın kredi kaynaklarını arttırmak için destek oluşturmaya çalışacağını ifade etti.

Üye ülkeler tarafından ödenen IMF kota fonlarında eşit orantılı bir artış için G20 desteğini oluşturmaya çalışacağını, bunun IMF’nin borç verme kaynaklarını artıracağını söyledi. Ancak bunun hemen gerçekleşmeyeceğine de dikkat çekti.

Yellen ayrıca, en yoksul ülkeler için de dahil olmak üzere IMF vakıf fonlarına 21 milyar dolar borç verilmesi için izin istediği bilgisini aktardı.

Dünya Bankası ve diğer çok taraflı kalkınma bankalarının kredi kaynaklarını büyük ölçüde genişletme, iklim değişikliği, salgın hastalıklar ve diğer küresel krizlerle mücadeleye yardımcı olma yönünde daha önce yürüttüğü çabalarda ilerleme olduğunun altını çizdi. Kısa vadeli bilanço değişikliklerinin önümüzdeki on yılda ilave 200 milyar doların kilidini açabileceğini belirtti.

“Bunlar yoksulluğun azaltılması, küresel sağlık güvenliğinin geliştirilmesi ve iklim değişikliğiyle mücadele için çok önemli ek kaynaklardır” diyen Yellen, özellikle Çin’in bulunduğu her uluslararası toplantıda yoksul ülkeler için borç hafifletme konusunu gündeme getireceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

G20 ülkelerinde borç sorunu olmak üzere çok yavaş ilerleyen konularda, ülkelere öngörülebilir, düzenli ve zamanında borç hafifletme çabaları için destek vermeye devam ettiklerini dile getirdi.

G20 toplantısında Ukrayna’ya verilen uluslararası desteği güçlendirmek için çalışacağını belirten Yellen, IMF’nin 15,5 milyar dolarlık Ukrayna kredi programı ve Avrupa Birliği’nin önerdiği gibi önlemler yoluyla ekonomik yardımı zamanında sağlamaya devam etmenin kritik olduğunun altını çizdi.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilmesi nedeniyle Küresel Tarım ve Gıda Güvenliği programına ve BM’nin Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’na destek çağrısı yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.