Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF ve Dünya Bankası’nın Gündemi: İklim, Borçlar ve Dijital Dönüşüm

IMF ve Dünya Merkez Bankası'nın iklim değişikliği, borçlar ve dijital dönüşüm konularında iş birliğini yoğunlaştırma niyetinde olduğu belirtildi. Detaylar;
IMF ve Dünya Bankası’nın Gündemi: İklim, Borçlar ve Dijital Dönüşüm
HABER GİRİŞ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga, kurumlarının iş birliğini yoğunlaştırma niyetinde olduklarını bildirdi. İş birliği yapılacak konu başlıkları ise iklim değişikliği, borçlar ve dijital dönüşüm olarak sıralandı.

Georgieva ve Banga tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, dünyanın artık önemli ekonomik zorluklarla, iklim değişikliğinin varoluşsal tehdidiyle ve dijital dönüşümle karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Kurumların, borçlar ve dijital dönüşüm konularında iş birliğini yoğunlaştırmak istediği, gelişmekte olan ülkelere mali ve politik destek sağlanması konusunda yakın koordinasyon sağlamaya devam edilmesinin planlandığı belirtildi.

Dünyanın ekonomik ve jeopolitik gerilimlerin arttığı bir dönemde büyük dönüşümsel zorluklarla ve daha sık şoklarla karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

“Orta Vadeli Görünüm 30 Yılın En Zayıf Seviyesinde”

Dünya ekonomisinde büyümenin yavaşladığına ve orta vadeli görünümün son 30 yılın en zayıf seviyesinde olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Yoksulluğun azaltılması konusunda sağlanan ilerlemenin durma noktasına geldiği bilgisi verildi.

Açıklamada, hızlı dijitalleşme ve teknolojik dönüşümlerin yeni zorlukların yanı sıra fırsatlar da yarattığı ifade edildi. Bu unsurların, iyi tasarlanmış reformlarla muazzam ekonomik, sosyal ve çevresel kazanımlar sağlayabileceği ve refaha katkıda bulunabileceği vurgulandı.

Kararlılık Mesajı Verildi

Dünya Bankası ve IMF’nin karşı karşıya olunan karmaşık zorlukların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyulan önemli kaynakları harekete geçirmek için hissedarlar ve ortaklarla birlikte çalışacağı aktarıldı.

Kurumların, bu ortak çabanın ilerletilmesine yardımcı olmaya kararlı olduğunun altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.