Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Hükümetin Önceliği Enflasyonu Düşürmek Olmalı!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Enflasyon kabul edilemez derecede yüksek” dedi. Detaylar haberde;
Yellen: Hükümetin Önceliği Enflasyonu Düşürmek Olmalı!
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bali’de düzenlenen G20 Maliye Bakanları toplantısı öncesi yükselen enflasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan, ABD’de enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu söyledi. “Hükümetin önceliği enflasyonu düşürmek olmalı” dedi.

Bakanın bu ifadelerinin öncesinde ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu dün Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. Enflasyon, Haziran ayında yüzde 1,3’lük artışla yüzde 9,1’e yükseldi.

1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşan enflasyonla ilgili değerlendirmede bulunan Yellen, bu artışın yüksek enerji maliyetinden kaynaklandığını belirtti.

Bakan, enflasyonu düşürmek için destekleyici adımların atıldığını söyledi. Fed ’in enflasyonu kontrol altına alma çabalarını desteklediklerini vurguladı.

Yellen ayrıca Rus petrolüne tavan fiyat oluşturmak ve gelecekte petrolde yaşanabilecek fiyat dalgalanmalarını engellemek için çalışma yaptıklarını hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Öncelik Yüksek Enflasyonu Düşürmek

ABD Hazine Bakanı Yellen’e enflasyonu düşürmenin resesyon riskinden daha önemli olup olmadığı soruldu. Bakan, işgücü piyasasının şu anda çok güçlü olması nedeniyle önceliğin enflasyonu düşürmek olduğuna inandığını söyledi.

Janet Yellen, Haziran ayında birçok Amerikalının gelmekte olan bir resesyondan korktuğunu ancak bu durumun çok da yakın olmadığını söylemişti. Bakan, konuşmasında enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu belirtmiş bu durumun Başkan Joe Biden’ın en önemli önceliği olduğunu ifade etmişti.

Dolar Cinsinden Borcu Olan Ülkelere Uyarı

Yellen, yüksek enflasyon nedeniyle artan faiz oranlarının diğer ekonomileri etkileyebileceğine değindi.

Güçlü bir ABD dolarının, diğer para birimlerini nispeten daha zayıf hale getirebileceğini söyledi. Ancak ihracatlarının daha ucuz ve daha çekici olabileceğini hatırlattı.

Hazine Bakanı, dolar cinsinden borcu olan ülkeleri uyardı. Yellen, ülkelerin bir yandan iyi olan ihracat yeteneklerinin güçlenebileceğine öte yandan dolar cinsinden borçları olduğu ölçüde, zaten çok ciddi olan bu borç sorunlarını daha da zorlaşabileceğine değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.