Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Enflasyon Konusunda Yolun Daha Uzun Olduğunu Vurguladı

ABD Hazine Bakanı Yellen, enflasyonu düşürmenin Biden yönetiminin bir numaralı önceliği olduğunu ve daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.
Yellen Enflasyon Konusunda Yolun Daha Uzun Olduğunu Vurguladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis ve AB Komisyonu Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni ile bir görüşme yaptı. Görüşme öncesinde dün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Amerika’da enflasyon Eylül ayında yüzde 8,2 ile beklentilerin üzerinde geldi.

Yellen, ABD’nin de Avrupa gibi yüksek enflasyonu kontrol altına almak için çalışmaya devam ettiğini ve bu konuda yapacak çok işleri olduğunu söyledi.

Küresel ekonominin bir dizi acil makroekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Yellen, Federal Reserv’in fiyat istikrarı konusunda birincil sorumluluğa sahip olduğunu belirtti.

Biden yönetiminin ise tedarik zinciri zorluklarını ele almak ve sağlık hizmetleri gibi temel ihtiyaçların maliyetlerini düşürmek de dahil olmak üzere, ailelerin maliyetlerini düşürmek için elinden geleni yapmaya kararlı olduğunu söyledi.

Enflasyonu Düşürmek Başkanın 1 Numaralı Önceli Olmaya Devam Ediyor

Tedarik zinciri darboğazlarının hafifletilmesine ve işgücü piyasası baskılarının yumuşamasına dair olumlu göstergeler olduğunu ancak sürekli ilerleme görmeleri gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonu düşürmenin ise başkanın bir numaralı önceliği olmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Bunun yanında Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı ortak tepki konusunda AB ile yakın iş birliği içinde olmaya devam ettiklerini kaydetti.

Rus ekonomisinde bu yıl daralma bekleyen Yellen, ülkeyi terk eden ve geri dönme olasılığı düşük olan yatırımların, Rus ekonomisi üzerindeki kısıtlamaların gelecek yıllarda büyüme için bir engel yaratacağını ifade etti.

Rus petrolüne tavan fiyat koyma konusunda alınan karar için de AB’ye teşekkür etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.