Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden’a göre Enflasyonla Mücadelede İlerleme Var

Biden, piyasaları sarsan enflasyon için “rapor, yüksek fiyatlara karşı mücadelede bir miktar ilerleme gösterdi” dedi. İşte öne çıkanlar...
Biden’a göre Enflasyonla Mücadelede İlerleme Var
HABER GİRİŞ

Tüm dünyanın beklediği ABD enflasyonu, tahminlerin üzerinde geldi. Çekirdek dahil manşet enflasyon okumaları, hem aylık hem yıllık bazda beklentileri aşarken piyasalar kana boyandı. Değerli metallerin tümü serbest düşüşe geçti, bitcoin ise 18 bin 190 dolara geriledi.

Enflasyonun ardından ABD Merkez Bankası (FED) için sıkılaşma beklentileri daha da sertleşirken Biden, dikkat çekici söylemde bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, raporun ardından tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yüksek fiyatlara karşı mücadelede bir miktar ilerleme gösterdiğini ancak yapılacak daha çok iş olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, Amerikalıların yaşam pahalılığı içinde ezildiklerini ve bunun yıllardır var olan bir durum olduğunu belirtti.

“Başkanlığa aday olmamın önemli bir nedeni bu. Orta sınıf ailelere maliyetleriyle başa çıkmak için biraz nefes alma alanı sağlamak için çalışmak çok önemlidir.” diyerek küresel enflasyonla mücadelenin en büyük önceliği olduğunu şöyle dile getirdi:

GCM Yatırım Banner

“Ancak bu ilerlemeye rağmen fiyatlar hala çok yüksek. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri ve burada çalışan aileleri etkileyen küresel enflasyonla mücadele etmek benim en büyük önceliğim. Ekonomik planım nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri, bu zorluğun üstesinden gelmek için herhangi bir büyük ekonomiden daha güçlü bir konumda.”

Açıklamada Biden, Enflasyonu Düşürme Yasası’nın faydalarından bahsederek bunun önümüzdeki aylarda ailelerin enerji maliyetlerini de düşüreceğini savundu.

Diğer taraftan görüş bildiren birçok uzman, enflasyon ve mevcut duruma ilişkin endişelerini gündeme getirdi.

Onlardan bir tanesi ünlü Ekonomist Mohamed El-Erian oldu. bir kez daha hem çekirdek hem de gösterge ölçütler için beklenenden daha sıcak ABD enflasyon rakamları olduğunu belirterek, “bu nedenle FED ve piyasalar ve daha da önemlisi ekonomi ve özellikle toplumun en savunmasız kesimleri için kötü haber” dedi.

NorthmanTrader Kurucusu Sven Henrich ise enflasyonun ardından yaptığı Twitter paylaşımında, “resesyon garantilendi” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.