Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen, Çin Başbakan Yardımcısıyla Küresel Konuları Görüştü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Çin'in dış ticaret ve uluslararası ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Liu, ilk kez karşılıklı bir görüşme yaptı.
Yellen, Çin Başbakan Yardımcısıyla Küresel Konuları Görüştü
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile bir araya geldi. Görüşmede ABD’nin Çin’e yönelik ekonomi ve teknoloji politikası ele alındı. İsviçre’nin Zürih kentinde yapılan toplantıda, iki isim ilk kez yüz yüze görüşmüş oldu.

Çin, üç yıldır Covid tedbirleri kapsamında çok sıkı kısıtlamalar uyguluyordu. Yellen ile Çin’in dış ticaret ve uluslararası ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı arasında yapılan görüşmesinin oldukça yapıcı olduğu bilgisi aktarıldı.

Ekim ayında, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Sanayi ve Güvenlik Bürosu, ABD’li işletmelerin ve kişilerin, Amerikan ve yabancı araçlara dayanan özel bir sektör olan üst düzey yarı iletkenler üzerinde Çinli ortaklarla çalışmasını yasaklamıştı.

Pekin ise bu karara misilleme yapmıştı. Yellen bu olumsuz durumu düzeltme adına, Çin’e gitmeyi ve aynı şekilde meslektaşlarını ABD’de ağırlamayı istediğini söyledi.

Yellen’in bu adımı Çin tarafından da olumlu karşılandı ve ziyaretinin memnuniyetle karşılanacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Yellen, sosyal medya hesabından yaptığı fotoğraflı paylaşımda, “Bugün, ilk yüz yüze görüşmemiz olan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüştüm. ABD ile Çin arasındaki iletişimi derinleştirmeye yönelik çalışmalarımızda makroekonomik gelişmeler ve küresel finansal konular hakkında görüş alışverişinde bulunduk.” ifadesini kullandı.

Liu, yüksek kaliteli ekonomik kalkınmanın her zaman hedef olması gerektiğini belirterek, gayrimenkul sektörüne yapılan desteklerin etkisinin görüldüğünü söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın