Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Büyüme Verilerini Değerlendirdi! Ekonomi İyi Durumda mı?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün açıklanan büyüme verilerini değerlendirirken ekonominin iyi durumda seyrettiğini ifade etti. Detaylar haberin devamında;
Yellen Büyüme Verilerini Değerlendirdi! Ekonomi İyi Durumda mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bugün Ekonomi Analiz Bürosu tarafından açıklanan ekonomik büyüme verilerini değerlendirdi. Ekonomik büyüme oranını ve ekonomideki gidişatı olumlu bulduğunu ifade etti.

Ekonominin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 seviyesinde büyüdüğünü ortaya koyan verinin ABD ekonomisinin güçlü durumda olduğunun bir kanıtı olduğunu belirtti.

Yellen, katıldığı bir televizyon programında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde ve tespitlerde bulundu.

“Resesyon İşareti Görülmüyor”

Beklentilerin üzerinde çıkan büyüme verisini olumlu bulsa da büyümenin bu hızda devam etmesini beklemediğini söyleyen Hazine Bakanı, öte yandan iyi ve sağlam seyreden büyümeyle ekonomide herhangi bir resesyon işareti görülmediğinin altını çizdi.

Ortaya çıkan sonucun ABD ekonomisi için “yumuşak inişe” işaret ettiğini söylerken tüketici harcamalarının güçlü olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Tahvil faizlerinde son günlerde yaşanan yükselişden de bahseden isim, bunun güçlü ve gelişmiş ekonominin bir yansıması olduğunu söyledi.

Açıklamasının devamında, ekonominin gösterdiği güçlü duruşun, faiz oranlarının muhtemelen daha uzun süre yüksek kalacağını ortaya koyduğunu belirtti.

“Çatışma ve Gerilimin Yayılmaması Önemli”

Sorulan bir soru üzerine İsrail-Filistin çatışmalarının etkileri hakkında konuşan Yellen, şu ana kadar bu durumun küresel ekonomi üzerinde önemli bir etkisinin görülmediğini söyledi.

Petrol fiyatlarının yatay seyrettiğinin ve mevcut krizin dünyaya yayılımının engellenmesinin önemini vurguladı.

Çin’e aşırı bağımlı olunan bazı alanlarda risklerin azaltılmasına yönelik önlemler alındığını, temiz enerjinin bunun örneklerinden biri olduğunu belirtirken Çin ile iklim değişikliği ve borçların hafifletilmesi gibi küresel sorunlar üzerinde birlikte çalışabilecekleri mesajını verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.