Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen: Bankalar Konusunda Ek Adımlar Atmaya Hazırız

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Hazine'nin bankaları istikrara kavuşturmak için gerekirse ek adımlar atmaya hazır olduğunu söyledi. Detaylar haberde;
Yellen: Bankalar Konusunda Ek Adımlar Atmaya Hazırız
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yaşanan son bankacılık krizine dair açıklamalar yapmaya devam ediyor. Yellen, Perşembe günü yaptığı yeni açıklamada, Signature Bank ve Silicon Valley Bank (SVB) müşterilerini desteklemek için federal acil durum önlemlerinin gerek duyulması halinde gelecekte tekrar uygulanabileceğini söyledi.

Bakan, Hazine’nin bankaları istikrara kavuşturmak ve mevduatları güvence altına almak adına gerekirse ek adımlar atmaya hazır olduğuna işaret etti.

“Yeniden Kullanabileceğimiz Araçlar”

Meclis Tahsisatları alt komitesi önündeki yazılı ifadesinde krizin yayılmasını önlemek için hızlı hareket etmek adına önemli araçlar kullandıklarını söyleyen Yellen, “Ve bunlar tekrar kullanabileceğimiz araçlar” ifadesini kullandı.

“Aldığımız güçlü aksiyonlar, Amerikalıların mevduatlarının güvende olmasını sağlıyor. Elbette, gerek duyulursa ek adımlar atmaya hazırız” şeklinde sözlerine devam etti.

Yellen’in açıklamaları, SVB’nin çöküşünün ardından küçük ve orta ölçekli bölgesel bankaların, kamuoyundaki korkuların tetiklediği bir para çekme telaşıyla karşı karşıya kalmaya zorlanması ve federal hükümetin bu bankaları desteklemeye hazır olup olmadığının sorgulanması sürecinde geldi.

Yellen, Washington’da, SVB ve Signature’daki mevduatları sigortalama kararının aşırı risk alan büyük bankalar için bir ödül olduğunu savunan milletvekillerinden eleştiri aldı.

Bu arada milletvekilleri, korkuların tetiklenmesi sonucunda daha küçük kurumların herhangi bir özel yardım olmaksızın mevduat çıkışlarındaki ani artışla yüzleşmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Acil Durum Önlemleri için Kapı Açık Bırakılıyor

Yellen, bir önceki gün 2024 mali yılı bütçe teklifine ilişkin ABD Senatosu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, tüm banka mevduatlarını sigortalamayı düşünmediklerini dile getirmişti.

Yellen’in söylemlerindeki değişiklik için, Hazine’nin daha geniş bir bulaşmayı önlemek ve büyük ölçekli finansal istikrarı korumak için gelecekte acil durum önlemleri almaya hazır olduğu ihtimalini kasıtlı olarak açık bırakması değerlendirmesi yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu