Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Açıkladı: Tüm Banka Mevduatları Garanti Altına Alınmayacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, iflas eden bankaların mevduatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde…
Yellen Açıkladı: Tüm Banka Mevduatları Garanti Altına Alınmayacak
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son bankacılık krizine ilişkin senatörlere açıklamalarda bulundu. Yellen, federal banka düzenleyicilerinin kongre onayı olmaksızın tüm ABD banka mevduatlarını sigortalamayı düşünmediklerini söyledi.

Bazı bankacılık grupları ve tüketici savunucuları, hükümetin bu ayın başlarında iflas eden Silicon Valley Bank ve Signature Bank’taki sigortasız mevduatların çoğunun iade edilmesinin ardından, bir tür evrensel mevduat garantisi çağrısında bulundu.

Yellen’den Mevduat Açıklaması

Hazine’nin tüm mevduatları sigortalamak için Kongre’yi atlatıp atmayacağına ilişkin doğrudan bir soruya yanıt olarak Yellen, “Mevduatların tamamı için kapsamlı sigorta veya garantilerle ilgili herhangi bir şeyi düşünmedim veya tartışmadım” yanıtını verdi. Açıklama, borsada ve bölgesel banka hisselerinde düşüşe neden oldu.

Kongre, şu anda Dodd-Frank mali reformlarının bir parçası olarak 250.000 dolar olarak belirlenen FDIC sigorta limiti üzerinde geniş yetkiye sahiptir. Bununla beraber hükümetin Covid-19 sürecinde 2020′de yaptığı gibi sınırı geçici olarak askıya alabilir.

Washington’da, SVB ve Signature için verilen acil durum mevduat garantileri, aşırı risk alan büyük bankaların özel bir kurtarma paketi alıp almadığı konusunda şiddetli bir tartışma başlatırken, daha küçük bankalar, kamuoyundaki korkuların tetiklediği bir para çekme telaşıyla karşı karşıya kalmaya zorlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Cumhuriyetçi Parti Senatörü Susan Collins, çok endişeli olduğunu belirterek, “Bana öyle geliyor ki, SVB’deki tüm mevduatları garanti altına alarak, onların kayıplardan muaf olduğu bir durum yaratıyorsunuz. Bu da iyi yönetilen topluluk bankasını rekabet açısından dezavantajlı duruma getiriyor. Öyleyse sanırım size sorum şu, bu nasıl adil?” açıklamasında bulundu.

Yellen, o dönemde düzenleyicilerin bir bankaya diğer bankalara göre avantaj sağlamayı düşünmediklerini söyledi ve bulaşma potansiyeli nedeniyle daha geniş bankacılık sistemi üzerindeki etkiler hakkında düşündüklerini belirtti.

ABD Hazine Bakanı, evrensel kapsamlı mevduat garantilerini reddetse de, küçük bankaların büyük mevduatlara ek sigorta sunmasına yardımcı olacak diğer potansiyel yollar için kapıyı açık bıraktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.