Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: Banka Krizleri Daha Fazla Faiz Artırımı Gerektirmeyebilir

ABD Hazine Bakanı Yellen, diğer bazı FED yetkilileri gibi bankaların önümüzdeki aylarda borç vermeyi kısıtlamasını beklediğini açıkladı.
Yellen: Banka Krizleri Daha Fazla Faiz Artırımı Gerektirmeyebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tüm dünya yüksek enflasyonla mücadele için faiz artışlarına devam ederken, geçen ay bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntıların ardından özellikle Amerika’nın atacağı adımlar merak ediliyor. ABD’de son açıklanan rakamlara göre enflasyon yüzde 5 ile tahminlerden daha iyi bir geri çekilme gösterdi.

Ancak yine de Merkez Bankası’nın (FED), Mayıs toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı beklentisi korunuyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bankalarda yaşanan sorunların ardından borç vermeyi daha da sıkılaştırabileceklerini söylerken, FED’in daha fazla faiz artışına ihtiyaç duymayabileceğinin altını çizdi.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ta yaşanan sıkıntıların yol açtığı sistemik tehdidi durdurmak için alınan politika önlemlerinin, mevduat çıkışlarının dengelenmesine neden olduğunu ve her şeyin kontrol altında olduğunu ifade etti.

Bankaların muhtemelen daha temkinli olacağını dile getiren Yellen, “Bu olaydan önce bankacılık sisteminde borç verme standartlarında bir miktar sıkılaşma gördük ve daha fazlası da olabilir.” dedi.

Enflasyonun düşmesi ve güçlü işgücü piyasasının devam etmesi nedeniyle ekonomide görünümün ılımlı olduğunu, bunun daha fazla faiz artırımı yerine, bir kredi kısıtlamasına yol açabileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bu alanda ekonomik görünümünü değiştirecek yeterince dramatik veya önemli bir şey görmediğini söyleyen ABD’li bakan, FED’in dijital para birimi geliştirme olasılığı sorusuna, eksilerinin ve artılarının iyice analiz edilmesi gerektiği yönünde cevap verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.