Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: ABD’nin Enflasyon Mücadelesinde Dalgalanmalar Olabilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyon mücadelesinin düz bir çizgi olmadığına dikkat çekerek, daha fazla adım atılması gerektiğini söyledi.
Yellen: ABD’nin Enflasyon Mücadelesinde Dalgalanmalar Olabilir
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyonun Ocak ayında beklenmedik bir şekilde arttığını gösteren yeni ABD verilerinin, enflasyonla mücadelenin düz bir çizgi olmadığını ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yellen, Hindistan’daki G20 finans liderleri toplantısında, bazı ekonomistlerin Federal Rezerv’in enflasyon mücadelesini kazanması için bir durgunluğun veya önemli ölçüde daha yüksek işsizliğin gerekli olduğu yönündeki iddialarını reddetti. Güçlü bir iş gücü piyasasına dikkat çeken Yellen, enflasyonun düşürülebileceği görüşüne bağlı kaldı.

Yellen’in açıklamaları dün duyurulan son iki yılın en güçlü ABD tüketici harcaması verilerinin ardından geldi. FED’in yakından izlediği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin (PCE) Ocak ayında beklenmedik bir şekilde yükseldi. Bu FED’in enflasyon mücadelesinde geride kalıp kalmadığı sorusunu gündeme getirdi.

Önceki verilerde yapılan revizyonlar, önceki enflasyon düşüşünün daha önce bildirilenden daha ılımlı olduğunu ve bu verilerin, FED’in faiz oranlarını yaza kadar artırmaya devam edebileceğine dair mali piyasa korkularını artırdığını gösterdi.

Yellen: Enflasyon Düz Bir Çizgi Değil

Yellen, “Bu raporun düz bir çizgi olmayacağını gösterdiğini düşünüyorum. Enflasyonun sorun olmaya devam ediyor.” diye konuştu. Çekirdek enflasyonun hala FED’in hedefinin üzerinde olduğunu belirten Yellen, yapılacak daha çok iş var olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun geçen yıl boyunca hala büyük ölçüde düştüğünü ve bu eğilimin devam etmesi gerektiğini belirten Yellen, konut kiralama sözleşmelerinin pandemi dönemindeki zirvelerine kıyasla hala daha düşük seviyelere indiğini hatırlattı.

ABD’li bakan bu açıklamasının bir gün öncesinde, enflasyonun çok yüksek ancak yumuşak bir inişin mümkün olduğunu söylemişti.

Yellen gelecek aylarda, özellikle genel endekslerde sığınağın önemi nedeniyle, enflasyonda daha fazla düşüş için nedenler gördüklerini belirtti. Güçlü bir ücret-fiyat sarmalının olduğu 1970’lerde olduğu gibi, enflasyonu düşürmek için bazen durgunlukların gerekli olduğunu ifade etti.

Yellen şu an için durumun böyle olmadığını söyledi ve “Enflasyonu düşürmenin, güçlü bir iş gücü piyasasını sürdürmekle tutarlı olacak bir yolu olduğunu defalarca söyledim ve inanmaya devam ediyorum.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.