Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanı: Enflasyon Yüksek Ancak Yumuşak İniş Mümkün

ABD Hazine Bakanı, resesyon endişelerine rağmen ABD ekonomisinde yumuşak inişin mümkün olduğuna inanıyor. İşte Yellen'in yorumları:
ABD Hazine Bakanı: Enflasyon Yüksek Ancak Yumuşak İniş Mümkün
HABER GİRİŞ

Enflasyonist baskılar sürerken açıklanan aylık raporlar kısa vadede kayda değer bir hareket olacağı konusunda umut vermiyor. Gelen yorumlar da görüşü destekliyor.

Bugünkü açıklamasında yüksek enflasyona değinen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, fiyat artışlarının gerilediğini ancak FED’in (ABD Merkez Bankası) yüzde 2 hedefi için daha çok yolun olduğunu söyledi.

Açıklanan son veriler, Ocak’ta ABD’de enflasyonun yıllık bazda yüzde 6,4’e gerilese de çekirdek oranın yüzde 5,6 ile hedefin çok üzerinde olduğunu gösterdi. Verilerin ardından yayımlanan FED tutanakları da kurumun oranı düşürene kadar sıkılaşmayı sürdüreceğini kanıtladı.

Hindistan’da düzenlenen G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’nda konuşan Yellen, enflasyon endişelerine rağmen ekonomi hakkında iyimserliğiyle dikkat çekti.

Güçlü bir işgücü piyasası ve güçlü ABD bilançoları nedeniyle durgunluk olmadan yumuşak inişin hala mümkün olduğuna inandığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’daki savaşın devam eden baskılarına rağmen ABD ve küresel görünümün iyiye gittiği yönündeki son yorumlarını yineledi. Yellen, dünkü basın açıklamasında dünya ekonomisinin karşılaştığı zorluklar her ne kadar belirsiz olsa da sonbahardan bu yana genel görünümün iyileştiğini ifade etti.

Benzer şekilde bugün de ABD ekonomisinin temelde iyi durumda olduğunu belirten ABD Hazine Bakanı, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz, istihdam artmaya devam ediyor. Hanehalkı iyi durumda. Küresel mali kriz öncesindeki türden bilanço sorunlarımız yok.”

Yellen dışında resesyon endişelerini göz ardı eden bir başka yetkili, St. Louis Fed Başkanı James Bullard oldu.

Şahin FED üyelerinden Bullard, bu hafta yaptığı bir açıklamada faizlerin yüzde 5,375’e ulaşabileceği tahminini tekrarladı. Aynı zamanda piyasaların resesyonu fazla fiyatladığını ve ABD ekonomisinin birçok yatırımcının düşündüğünden iyi durumda olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın