Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: ABD ve Çin Arasındaki İş Birliği Gerilimlere Rağmen Artabilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin gezisinde yaptığı açıklamada, iki ülkeye iş birliği çağrısında bulundu. Detaylar şöyle...
Yellen: ABD ve Çin Arasındaki İş Birliği Gerilimlere Rağmen Artabilir
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin ile ABD arasında ekonomik karar alma sürecini iyileştirmek için daha yakın iletişim çağrısında bulundu ve Çin’i daha yoksul ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele etmesine yardımcı olacak küresel girişimlere katılmaya davet etti.

Pekin’de Çin ekonomi kralı He Lifeng ile yaptığı görüşmenin açılışında konuşan ABD Hazine Bakanı, ikili gerilimlere rağmen, geçen yılki rekor düzeydeki ABD-Çin ticaretinin, ticaret ve yatırım için geniş alan olduğunu gösterdiğini ve ortak çıkar alanlarına odaklanmanın, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla ele almanın kritik önem taşıdığını söyledi.

Yellen, “Son gerginliklere rağmen 2022’de ikili ticarette rekor kırmış olmamız, firmalarımızın ticaret ve yatırım yapması için yeterince alan olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Pekin ve Washington’a makroekonomik ve finansal istikrar da dahil olmak üzere iletişimi artırma çağrısını yineledi.

Yellen, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin’e seyahat eden ilk Biden yönetimi kabinesi yetkilisi olmasından sadece haftalar sonra Pekin’i ziyaret etti. ABD Hazine Bakanı aynı zamanda, Washington’un zaman içinde her iki ülkeye de fayda sağlayacak adil kurallar dizisi ile sağlıklı rekabeti sağlama isteğini yineledi.

ABD her düzeyde yeniden angajman yapmaya çalışırken, Pekin defalarca Washington’a sözleri eylemle eşleştirmesini söyledi ve ABD’nin Çin’in yarı iletkenler de dahil olmak üzere teknolojilere erişimini engellemeye yönelik devam eden hamlelerine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Çin bu hafta ulusal güvenliğini ve çıkarlarını korumak adına yarı iletkenler ve elektrikli araçlarda yaygın olarak kullanılan iki metale yönelik ihracat denetimlerini artırma kararı almıştı.

Her iki ülkenin de karşı çıktığı ABD-Çin ekonomik ayrışmasına ilişkin konuşmalara rağmen, veriler temelde sağlam bir ticaret ilişkisi gösteriyor. İki ülke arasındaki iki yönlü ticaret geçen yıl 690 milyar dolara ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.