Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

YDKBD Başkanı Kentsel Dönüşüm için Vatandaşlara Seslendi

Yaşanacak yeni felaketlerden kaçınmak için çağrı yapan YDKBD Başkanı, kentsel dönüşümde vatandaşlara düşen göreve dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.
YDKBD Başkanı Kentsel Dönüşüm için Vatandaşlara Seslendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem gerçeği 6 Şubat tarihinde yüzüne tokat gibi çarpan Türkiye’de karar alıcılar ve vatandaşlar afete hazırlıkta kolları sıvadı. Kentsel dönüşümün önemi 2 aydır kamuoyunun gündeminde yerini korurken, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği’nden (YDKBD) kentsel dönüşüm çağrısı geldi.

Bursa’da basın açıklaması yapan YDKBD Genel Başkanı Tayfun Gücenmez, kentsel dönüşümde vatandaşların payına dikkat çekti.

Konut için taleplerde şekilciliğin ya da konforun değil, güvenliğin ve sağlamlığın öne çıktığına vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Vatandaşlarımızın ‘Evim küçülecek, evim şu tarafa bakacak, şu katta olacak’ gibi tartışmaları bırakması gerekiyor. Çok ciddi bir deprem tehlikesi var. Evlerimizi hızlı şekilde dönüştürelim. Artık bu deprem bize bunu da öğretmeli.”

Kahramanmaraş merkezli depremlerin, uzmanlarca “Sismik aletler olduğundan beri bu belki en büyük yaşanan deprem” şeklinde yorumlandığını belirten Gücenmez, şiddeti yüksek seviyede kaydedilen ikiz depremlerin ardından 1 aylık süre zarfında da 14 bine yakın artçı sarsıntının meydana geldiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketinin yaşattığı talihsizliklerin tekrar yaşanmaması için yeni binaların deprem dayanıklılığının yüksek seviyede kayda geçmesi gerektiğini söyledi.

Gücenmez, “Eski binalarda yıkım oranı yüzde 50’lerin üzerinde. Bu bize çok açık bir şey anlatıyor aslında. Hızlı şekilde binaları yenilememiz gerekiyor” diye ifadede bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın