Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcıların Nakit Varlıkları Sert Artarken Beklentiler Dipte!

BofA fon yöneticileri anketine göre yatırımcıların nakit oranları 21 yılın en yüksek seviyesini gördü. Küresel büyüme ve kâr beklentileri ise dibe vurdu. İşte detaylar;
Yatırımcıların Nakit Varlıkları Sert Artarken Beklentiler Dipte!
HABER GİRİŞ

Bank Of America’nın (BofA) her ay düzenlediği fon yöneticileri anketine göre yatırımcıların portföyündeki nakit oranı, 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

BofA anketinde yatırımcıların küresel büyüme ve kâr beklentileri tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. Aynı zamanda hisse senetleri tahsisi 2008’de görülen seviyelere geriledi.

Ankete katılan kişilerin yüzde 58’i, normalden daha düşük risk aldığını söyledi. Bu sonuç, küresel mali kriz dönemindeki seviyeleri de aşarak yeni bir rekor kırdı.

Stratejistler resesyon beklentilerini pandemi döneminden bu yana en yüksek seviyede tuttu. BofA ekonomistleri Haziran ayında ABD’nin gelecek yıl resesyona girme ihtimalini yüzde 40 olarak görmüştü.

Yüksek Enflasyon Büyük Risk

Söz konusu ankette yüksek enflasyon büyük bir risk olarak görüldü. Bununla birlikte çoğu yatırımcı gelecek yıl enflasyonun ve faiz oranlarının daha düşük olacağını öngördü.

GCM Yatırım Banner

ABD enflasyonunun zirveye yaklaşabileceğine dair iyimserlik yeniden alevleniyor olsa da potansiyel bir ekonomik daralmanın yüksek kalması nedeniyle duyarlılık düşük seyretti. Avrupa’da yaklaşan bir enerji krizinin de belirsizliği artırdığı eklendi.

BofA stratejistleri, kısa vadeli bir ralli için boğa ve ayı göstergelerinin ultra düşük seviyelerde olduğunu aktardı.

2022’nin ikinci yarısının temelleri zayıf olacağına değinildi. Ancak önümüzdeki haftalarda hisse senetleriyle kredilerde ralli olacağı tahmin edildi.

Yatırımcılar En Çok Euro Bölgesi ve Japonya’da Düşüş Yaşıyor

Söz konusu ankette fon yöneticilerinin ihtiyaç maddeleri, kamu hizmetleri ve tüketiciler gibi savunma araçlarını kullanmayı azalttıkları görüldü.

Ankette yatırımcıların en çok hangi bölgelerde hisse senetlerinde düşüş yaşadığı saptandı. Buna göre Euro Bölgesi ve Japonya, en çok düşüşün yaşandığı yerler oldu.

En çok düşüş eğilimi, nakit para ve hisse senetlerinde kaydedildi.

Son bir ayda yatırımcılar tahvillere, zımbalara, kamu hizmetlerine, sağlık hizmetlerine olan risklerini arttırdı. Hisse senetlerine, Euro Bölgesi’ne, malzemelere ve bankalara olan risklerini azalttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın