Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar Temettü Diyen 3 Bankaya Hücum Etti

Dünkü işlemlerde BIST 100 endeksini 9000 puanın altına sarkmaktan kurtaran banka endeksinde öne çıkan 3 hisse para girişiyle zirveleri test etti.
Yatırımcılar Temettü Diyen 3 Bankaya Hücum Etti
HABER GİRİŞ

Bankacılık sektöründe tartışma konusu olan temettü meselesinin bu ayın başında çözüm bulması borsada kendini gösterdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), yüzde 15 oranında nakit temettü dağıtılmasına izin vermesi borsa tarafını hareketlendirdi.

BIST 100 endeksinin dünkü işlemlerde düşüş baskılarına rağmen kapanışı 9000 puanın altında yapmamasında banka endeksi etkili oldu. Bu hafta temettü dağıtımını duyuran banka hisselerinde dün itibarıyla yoğun girişler kayda geçti.

Dünkü işlemlerde günlük net para girişinde öne çıkan 3 isim; Türkiye İş Bankası A.Ş. (ISCTR), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN) ve Akbank T.A.Ş. (AKBNK) oldu.

Gelecek ay temettü ödemesi yapacak olan İş Bankası, dünkü işlemlerde 226,4 milyon liralık net para girişi gördü. Böylece banka hisseleri dünkü kapanışı artıda 11,07 TL’den yaparak bu yılın en yüksek seviyesini gördü. Bugün ise ekside kayda geçen ISCTR, TSİ 11.26 itibarıyla 10,9 TL seviyesine çekildi.

2 Nisan’da pay başına net 2,8070910 TL ödeme yapacak olan Garanti Bankası’na dün yaklaşık 227,7 TL’lik net para girişi oldu. Para girişiyle canlanan GARAN, dünkü kapanışı 64,25 TL’den yaparak son bir ayda gördüğü direnç noktasına tekrar göz kırptı. Bugün ISCTR gibi düşüşte kayda geçen GARAN, eksi 2 oranında fiyatlanarak 63 TL’den kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Bu ayın sonunda pay başına net 1,7257500 TL ödeme yapacak olan Akbank’ın dün gördüğü net para girişi 174,7 milyon TL oldu. Para girişiyle gün içinde 44,58 TL’ye kadar çıkarak bu yılki en yüksek seviyeyi gören AKBNK, kapanışı 43,78 TL’den yaptıktan sonra bugün eksi 3’e giden hareketiyle 42,58 liradan işlem gördü.

Kaynak: Matriks

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.