Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tartışma Son Buldu! Artık Bankalar da Temettü Dağıtacak

Edinilen bilgiye göre BDDK, bankaların uzun zamandır beklediği kar payı dağıtım başvurusuna dair beklenen kararı verdi.
Tartışma Son Buldu! Artık Bankalar da Temettü Dağıtacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzun vade yatırımcıları için en önemli konulardan biri olan temettü meselesi, bankalar tarafında da uzun zamandır tartışılıyordu. Her yıl bankaların yıllık karlarından, yatırımcılarına pay dağıtma yani temettü verme konusu ele alınıp, netice sağlanamıyordu.

Bloomberg News’ten Aslı Kandemir’in haberine göre bu konuya dair sıcak bir gelişme oldu. Bankacılık kaynaklarına dayandırılan habere göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların 2023 yılı net karlarından, en fazla yüzde 15 oranında nakit temettü dağıtılmasına izin verecek.

Bankalar, geçen yılın Şubat ayında kar dağıtım talebinde bulunmuş ve ilgili kurum tarafından bu konunun, ihtiyatlılık ilkesi ve başta sermaye yeterlilik oranı olmak üzere bankaların özel durumları dikkate alınarak değerlendirilebileceği söylenmişti. Bugün bir süredir beklenen bu başvuruya dair olumlu yanıt gelirken, BDDK henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Alnus Yatırım Araştırma Başkanı Yusuf Kavak, “Bankaların temettü dağıtıp dağıtamayacağı her yıl tartışma konusu oluyor” diyerek, bu haberin olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.

Haberde söz konusu kararda, bankaların 2023 yılında 620,5 milyar TL ile rekor gelir açıklamasının payı olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık Endeksinde Son Durum

Bankacılık Endeksinde Son Durum
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bankacılık endeksi güne pozitif başladıktan sonra yükselişini hızlandırdı. Bu haber önceden mi alındı yoksa gerçekleşen yükselişler sadece tepki alımları mı bilinmez ama sektör hisselerinin neredeyse tamamı pozitif bir gün geçiriyor.

Bankacılık endeksi (XBANK) saat 14.18’de yüzde 2,20 artışla 9.921 puanda seyrediyor. Endeks bileşenlerine bakıldığında en çok artan banka hissesi yüzde 3,35’le Yapı Kredi (YKBNK) oldu.

Vakıfbank hissesi (VAKBN) saat 14.22 itibarıyla yüzde 0,29 artışla 13,84 liradan, Akbank (AKBNK) yüzde 1,7 artışla 41,64 liradan, Garanti Bankası (GARAN) yüzde 1,5 artışla 63,05 liradan, Halkbank (HALKB) yüzde 0,87 artışla 13,86 liradan, Şekerbank (SKBNK) yüzde 1,3 artışla 4,6 liradan ve İş Bankası (ISCTR) yüzde 0,44 artışla 10,66 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.