Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar, Hisse Senetleri ve Tahvillerdeki Ralliye Karşı Uyarıldı

İsviçreli varlık yöneticisi Prime Partners’in yetkilisi, hisse senetleri ve tahvillerde görülen yukarı yönlü harekete karşı yatırımcıları uyardı.
Yatırımcılar, Hisse Senetleri ve Tahvillerdeki Ralliye Karşı Uyarıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsviçre merkezli varlık yöneticisi Prime Partners’ın baş yatırım yetkilisi Francois Savary, piyasalarda son günlerde görülen hareketlere karşı yatırımcıları uyardı.

Savary mevcut ekonomik belirsizliğe dikkat çekerek, hisse senedi ve tahvillerde son zamanlarda görülen rallilere karşı dikkatli olunmasını önerdi. Yatırımcıların bu rallileri kovalamaması gerektiğini söyledi.

Yetkili, Covid-19’daki toparlanma ve Ukrayna savaşı gibi etkenler nedeniyle, yatırım döngüsünün ayrıntılarına dair fikir birliğine varmanın zor olduğunu ifade etti.

‘İkinci Çeyrek Raporları Aldatıcı Olabilir’

Temmuz ayı boyunca tahvil piyasasındaki ralliyi destekleyen kilit faktörlerden birisinin ortadan kalktığını belirten Savary, şirketlerin üçüncü çeyrek kazançlarına dikkat çekti. Şirketlerin ikinci çeyrek raporlarının güçlü görünmesine rağmen, bir sonraki çeyrek tahminlerinin ne kadar revize edilebileceğinin altını çizdi.

Savary bu nedenle hisse senedi piyasasında ralliyi destekleyecek unsurların ortadan kalktığını düşünüyor. S&P 500 haftanın ilk günü yüzde 4’ten fazla yükseldi ve Temmuz’daki dip seviyelerinden neredeyse yüzde 13 artış kaydetti. Endeks yılın başındaki seviyeye nazaran aşağıda işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Tahviller konusunda konuşan Savary, “Bu tarafta para kazanmanın çok zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Son iki ayda yaşadığımız tahvil rallisinin peşine düşmezdim.” ifadelerini kullandı. Zor bir pazar ortamı olduğunu belirten Savary, yatırımcılara riskten korunma önerisinde bulundu.

Ekonomi Yavaş da Olsa Büyüyebilir

Hisse senetlerine bir miktar yatırım yapılmasının enflasyona karşı kısmi koruma sağlayacağını, ancak yatırımcıların son ekonomik rakamları gözlemlemesi gerekeceğini sözlerine ekledi.

Ekonomide bir durgunluk yaşanabileceğini vurgulayan Savary, 12 ay içerisinde yavaş ama tatmin edici bir büyüme oranının elde edilebileceğini kaydetti.

Yetkili şu an için piyasaların durgunluğu fiyatladığını belirterek, “Ancak rakamlar size bir durgunluk olduğunu söylemiyor, bu yüzden hızlı olmak ve kontrolü sürekli sağlamak gerekiyor. Sonbaharın başlarında özellikle ABD’de daha fazla görünürlüğe sahip olmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

ABD gayri safi yurtiçi hasıla üst üste iki çeyrek düşüş kaydetti. Bu ekonomisinin teknik olarak resesyona girdiği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Yatırımcılar ekonominin son durumuna dair daha fazla fikir sahibi olmak için yarın açıklanacak ABD Temmuz ayı enflasyon verilerini takip edecek. Beklentiler yıllık enflasyonun yüzde 8,7 olarak geleceği yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.