Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar Enflasyon ve Fed Toplantısı Öncesi Nakitte Bekliyor

Piyasalar geçtiğimiz günlerde açıklanan ABD enflasyonu sonrası Fed toplantısını bekliyor. Yatırımcılar ise varlıklarını nakit olarak tutuyor.
Yatırımcılar Enflasyon ve Fed Toplantısı Öncesi Nakitte Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar ABD’den gelen verileri takip etmeye devam ediyor. Piyasalardaki zorlu bir yıl, bazı yatırımcıları daha yüksek faiz oranlarından yararlanarak, ucuza hisse senedi ve tahvil satın alma fırsatı bekledikleri için nakde sığınmaya yöneltiyor.

Federal Rezerv, 2022’de yaptığı faiz artırımları ile piyasalarda çalkantıyı artırdı. ABD’de enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması, Fed’in daha şahin davranmasına neden oluyor.

Daha yüksek oranlar, pandeminin 2020’de başlamasından bu yana neredeyse hiçbir şey getirmeyen para piyasası fonları için daha iyi oranlara dönüşüyor. Piyasa dalgalanmalarından korunmak isteyen yatırımcılar nakit parayı tutmaya öncelik veriyor.

Fon Yöneticileri Nakde Yöneldi

BofA Global Research tarafından geniş çapta takip edilen bir ankete göre fon yöneticileri Eylül ayında ortalama nakit bakiyelerini yüzde 6,1’e yükseltti. Bu son yirmi yılın en yüksek seviyesi oldu.

Refinitiv Lipper’a göre, para piyasası fonlarındaki varlıklar, pandemi başladıktan sonra sıçramadan bu yana yüksek kaldı ve geçen ay itibariyle 4,44 trilyon dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Yönettiği portföylerin yüzde 10 ila 15’in ile nakde sahip olduğunu söyleyen Kingsview Investment Management’tan Paul Nolte, “Faiz oranlarına olanlardan dolayı nakit artık geçerli bir varlık sınıfı haline geliyor. Bu bana birkaç ay içinde finansal piyasalara bakma ve piyasalar ve ekonomi daha iyi görünüyorsa yeniden konuşlanma fırsatı veriyor” değerlendirmesini yaptı.

Gözler Enflasyon Sonrası Fed Toplantısında

Yatırımcılar, bu hafta beklenenden daha yüksek gelen ABD enflasyon verisinin ardından, Fed’in agresif bir faiz artırımı daha yürürlüğe koymasının beklendiği gelecek haftaki toplantıyı bekliyor.

Nakitte beklemenin dezavantajları da yok değil. Hisse senedi ve tahvil fiyatlarını yükselten ani bir geri dönüşü kaçırma olasılığı bu noktada öne çıkıyor.

Chase Investment Counsel başkanı Peter Tuz, “Elbette yüzde 8’in üzerinde seyreden enflasyonla satın alma gücünüzü biraz kaybediyorsunuz, ancak hisse senedi piyasaları için riskli bir zamanda masadan biraz para çekiyorsunuz. Hisse senetleriniz iki hafta içinde yüzde 8 düşebilir.” diye konuştu.

Hisse Senetleri için Oynaklık Uyarısı

Nationwide’ın yatırım araştırması şefi Mark Hackett, yatırımcılar arasında bariz bir ihtiyat işareti olsa da, aşırı nakit seviyelerinin bazen hisse senetleri için iyiye işaret eden sözde karşıt gösterge olarak görüldüğünü söyledi.

Hackett, yüksek enflasyon ve şahin Fed’in yanı sıra potansiyel kazanç zayıflığı da dahil olmak üzere çeşitli riskler arasında yakın vadede hisse senetlerinin oynak kalabileceğine inanıyor. Analist önümüzdeki altı ay boyunca hisse senetlerinin görünümü konusunda daha iyimser.

Cumberland Advisors’ın baş yatırım yetkilisi David Kotok, borsada işlem gören fonlardan oluşan ABD hisse senedi portföyünün, geçen yıl hisse senedi piyasalarına neredeyse tamamen yatırım yaptıktan sonra şu anda yüzde 48 nakit olduğunu söyledi.

Kotok, artan faiz oranları, Fed kaynaklı bir durgunluk potansiyeli ve jeopolitik gerilimler gibi riskler göz önüne alındığında hisse senetlerinin çok pahalı olduğunu ifade düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.