Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Faizde Zirveyi Ne Zaman Görecek?

ABD enflasyonunun ardından FED için daha şahin beklentiler gündeme gelirken Avrupa Merkez Bankası için de tahminler güncelleniyor.
Avrupa Merkez Bankası Faizde Zirveyi Ne Zaman Görecek?
Yorum

Hollanda’nın en büyük bankalarından ABN AMRO Bank, Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizi için tahminlerini revize etti. Eylül’de 75 baz puanlık hareket ile tarihinin en büyük artırımını yapan ECB’nin Ekim’de de bu kadar şahin olup olmayacağı merak edilirken ABN AMRO, görüşüyle agresif beklentileri destekledi.

Bugün yayımlanan raporda ABN AMRO, ECB’nin mevduat faizini büyük olasılıkla bu yılın sonuna kadar yüzde 2’ye yükselteceğini öngördü.

Bankanın revize edilmiş tahminine göre Ekim’de 75 baz puanlık ve ardından Aralık’ta 50 baz puanlık artış yapılacak. Politika faizi daha sonra 2023 boyunca yüzde 2’ye sabitlenecek.

ECB faiz zirvesine ilişkin görüşünü yüzde 2’ye yükselten bankanın önceki beklentisi yüzde 1,5 idi.

Yeni temel senaryonun en olası alternatifi ise 50 baz puanlık üç artırım şeklinde belirtildi. Bunun da terminal faiz oranına gelecek yılın Şubat ayında ulaşılacağı anlamına geldiğini ekledi. Banka, son revizyonun Eylül’deki Yönetim Konseyi toplantısından gelen beklenenden daha şahin açıklamaları yansıttığını aktardı.

Başka bir açıklama da dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Edward Scicluna’dan geldi. Scicluna, kurumun faiz artırmaya devam edeceğini söylese de gelecek hamlelerin Eylül’deki kadar büyük olmayacağını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu