Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar Dolardaki Toparlanmaya Endişeyle Bakıyor

Dolardaki toparlanma, piyasalarda büyüyen bir endişe. 2022'de 20 yılın rekorunu kıran doların bu yıl yeni bir ralli başlatmasıyla yaşanacaklar korkutuyor...
Yatırımcılar Dolardaki Toparlanmaya Endişeyle Bakıyor
HABER GİRİŞ

105 üzerine çıkarak 2 ayın yükseğini deneyen dolar endeksindeki seyir, yatırımcıları endişelendiriyor. Bugün Asya’dan gelen güçlü verilerle gerilese de ABD dolar endeksi (DXY) 104 altına inmiyor.

Gün içi aralığı 104,28-105,09 olan DXY, bu ay açıklanan verilerin ABD Merkez Bankası (FED) faiz beklentilerini yükseltmesiyle bir ayda yüzde 3 değerlendi.

Yakın vadede gevşeme olmayacağı yönünde bahisler artarken ABD Hazine tahvilleri de dolara paralel güçlendi. Piyasalar, enflasyon, savaş ve artan faiz ortamının damga vurduğu 2022’nin etkilerini henüz silememişken yeni sorun olarak dolardaki toparlanma gösteriliyor.

ABD para birimi, geçen yıl ulaştığı yirmi yılın zirvesinin yaklaşık yüzde 8 altında kalsa da gidişatla ilgili yorumlar endişe verici.
Dolar Endeksi 104
Kaynak: MarketWatch

New York Life Investments Ekonomisti Lauren Goodwin, “Daha güçlü bir dolar, riskli varlıklar için sorun teşkil ediyor” yorumuyla, bunlardan sadece bir tanesi.

Goodwin, doların küresel finansal sistemdeki merkezi rolü nedeniyle, dalgalanmalarının geniş yankılarını gerekçe gösterdi. Sonuçta daha güçlü bir dolar risk alma iştahını azaltıp küresel ticareti zayıflatırken küresel finansal koşulları sıkılaştırdığı biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda güçlü dolar, ABD para birimi cinsinden borçlanan ülkelerin borçlarını ödemelerini daha da zorlaştırıyor. Bu da gelişmekte olan piyasa ekonomileri tarafından genellikle şiddetli bir şekilde hissediliyor.

Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, geçen sene kaleme aldığı bir yazıda dolar yükselişinin Türkiye gibi gelişen ülkeler için özellikle riskli olduğunu belirtmişti.

Öte yandan daha güçlü dolar; ham petrol, altın ve diğer dolar cinsinden emtiaları yabancı alıcılar için daha pahalı hale getiriyor. ABD için güçlü doların etkisiyse ihracatın daha az rekabetçi olması ve çok uluslu şirketlerin kârlılığını düşürmesi olarak belirtiliyor.

Bu noktada Morgan Stanley analistlerinin hafta başında yayımlanan notu dikkat çekti. Notta, para biriminin küresel likidite koşullarıyla olan ilişkisine atıfla doların yönünün ABD hisse senetlerinin yakın vadeli gidişatı için önemli bir faktör olabileceği vurgulandı.

S&P 500 endeksi, son zamanlardaki yüksek seviyelerinden yaklaşık yüzde 5 düşse de yılbaşından bu yana yüzde 3,6’lık kazancını korurken notta bu duruma şöyle dikkat çekildi:

“Oranlar ve ABD doları yükselmeye devam ederse, hisse senetleri için bu önemli destek seviyelerinin, ayı piyasası daha güçlü bir şekilde devam ederken hızla düşeceğini düşünüyoruz.”

Sonuç olarak, doların bu yıl yeni bir ralli başlatıp başlatmayacağına ilişkin görüşler değişiyor. Ancak yön ne olursa olsun, dolardaki toparlanma piyasalarda büyüyen bir baş ağrısı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın