Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırımcılar Dikkat! Enflasyon Bu Hisseyi Vurdu

Enflasyon muhasebesi yapılan CANTE’den iyi haberler gelmedi. Şirket, sağlıklı görünen bilançosuna rağmen enflasyon detayı yüzünden büyük çapta kâr kaybı yaşadı.
Yatırımcılar Dikkat! Enflasyon Bu Hisseyi Vurdu
HABER GİRİŞ

Şirketler enflasyon muhasebesi yapmaya devam ediyor. Enflasyon muhasebesinin finansal tablolara etkisini paylaşan son isim Çan2 Termik A.Ş. oldu. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı enflasyon muhasebesinde 917 milyon liranın üzerinde kârının silindiğini açıkladı.

Türkiye Muhasebe Standardı 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama (TMS 29) hükümleri gereğince konsolide kâr veya zarar ve kapsamlı gelir tablosunu paylaşan şirket, borçluluk yapısının düşük olup, öz kaynaklarının ise mevcut varlıkları karşısında yüksek olduğunu ancak enflasyon muhasebesi işin içine girdiğinde pozitif tablonun değiştiğini kaydetti.

Borçluluk yapısı ve öz kaynaklarının durumu ortaya konduğunda bilanço sağlığı korunsa da şirket kârlılığının 917.129.027 TL tutarında düştüğü duyuruldu.

Açıklamada, “Sonuç olarak olumlu gerçekleşen bilanço pozisyonunun kâr/zarar da enflasyon düzeltmesi nedeni ile negatif etkilendiğini kamuoyunun bilgisine sunarız” denildi.

CANTE Hisse 27.03.2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

Enerji şirketi, sektöründe yaşadığı kan kaybını borsada da gördü. Yıllık primi eksiye düşen ve yüzde 26 oranında gerileme gören hisselerde aylık değer kaybı yüzde 8’i buldu.

GCM Yatırım Banner

Halka arz tarihi 2021 yılı olan CANTE kodlu şirket hisseleri yakın zamanda BIST 50 endeksinden çıkarılmıştı. Yazım anında yüzde 3’ün üzerinde eksiye giden CANTE, 17,3 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.