Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Endeksleri Değişti! Hangi Hisseler Kulvar Atladı?

Borsa İstanbul'un 2024 yılı ikinci üç aylık dönemi için BIST Pay Endeksleri'nde önemli değişiklikler yaşandı. Yeni dönemde endekslerde yer alacak şirketler haberde;
BIST Endeksleri Değişti! Hangi Hisseler Kulvar Atladı?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul tarafından 2024 yılı ikinci üç aylık dönemi için BIST Pay Endeksleri kapsamında yer alacak paylar açıklandı. Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü BIST 30, BIST 50, BIST 100, BIST 500, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10, BIST Sürdürülebilirlik ve BIST Sürdürülebilirlik 25 endekslerinde 2024 yılı ikinci üç aylık dönemi için değişikliğe gitti.

1 Nisan-30 Haziran 2024 dönemi için BIST 30 endeksine Borusan Birleşik Boru Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BRSAN) dahil edilirken, Arçelik A.Ş. (ARCLK) endeks dışında bırakıldı.

Borsa İstanbul raporuna göre BIST 50 endeksine ise Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (EGEEN), Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK) ve Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN) payları dahil oldu.

BIST 50 endeksindense Çan2 Termik A.Ş. (CANTE), Kaleseramik, Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi AŞ (KLSER), Tekfen Holding A.Ş. (TKFEN) hisseleri çıkarıldı.

BIST 100 endeksine ise 2023 yılında halka arz olan TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TABGD), Reeder Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (REEDR) ve Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) paylarının dahil edilmesi öne çıktı.

GCM Yatırım Banner
Borsa İstanbul Endeks Değişimi
KAYNAK: Borsa İstanbul

Borsa İstanbul BIST 100 endeksine Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKFGY), Anadolu Sigorta (ANSGR), Bosch Fren Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BFREN), Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii (BTCIM), Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (SAYAS), Türkiye Sigorta (TURSG), Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret (VESBE) hisseleri dahil edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.