Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırma Paketi için Geri Sayım Başladı!

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak duyurulan, milyonların beklediği vergi ve borç affının Meclis’e geleceği tarih netleşti.
Yapılandırma Paketi için Geri Sayım Başladı!
HABER GİRİŞ

Deprem felaketiyle 3 hafta boyunca çalışmalarına ara veren Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu 28 Şubat Salı günü itibarıyla ilk mesai gününde emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesini ele alıp Meclis’ten geçirdikten sonra sıra yapılandırma paketine geldi.

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak kamuoyuna duyurulan ve afet sonrası revize edileceği konuşulan vergi ve borç affı 7 Mart Salı günü masaya yatırılacak.

“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, il özel idareleri ve belediyelere olan borçları yapılandırma kapsamına alınacak.

Yaklaşık 362 milyar liraya tekabül etmesi planlanan borçlar için vatandaşlara uygun taksit imkanları ile 48 aya varan vadelerde ödeme yapma şansı tanınmış olacak.

14 milyon kişiyi kapsayan yapılandırma paketi, 31 Aralık 2022 tarihinden önceki kamuya olan borçlara yönelik olacak.

GCM Yatırım Banner

Vergi dairesine borçlu olan 7,6 milyon vatandaşın ise silinecek borç tutarı 4,6 milyar liraya ulaşacak.

Para cezalarının yanı sıra trafik idari para cezalarında sürücülere uygulanan ceza puanları da silinecek. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın