Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapılandırma Paketinde İçerik Değişti!

Depremzedelerin istisnai durumuyla birlikte yapılandırma paketinde değişikliğe gidildi. Milyonların beklediği vergi ve borç affına ilişkin yeni bilgiler haberimizde;
Yapılandırma Paketinde İçerik Değişti!
HABER GİRİŞ

Çoğu milletvekilinin deprem bölgesinde olması nedeniyle 3 haftadır tatilde olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) yarın açılıyor. Meclis gündemine gelecek maddeler arasında emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin yanı sıra yapılandırma paketinin de olması planlanıyor.

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak kamuoyuna duyurulan borç ve ceza affına yeni maddelerin ekleneceği haberi paylaşıldı.

Meclis Genel Kurulu’nda, afette büyük zarar gören depremzedelerin mağduriyetlerinin göz önüne alınacağı öğrenildi.

Bu kapsamda Kurul, yapılandırma düzenlemesini öncelikli görüşülecek konular arasına alacak. NTV’de yer alan habere göre yapılandırma paketine depremzedelere özel maddeler eklenecek.

Eklenen birinci maddeye göre depremzedeler veraset ve intikal vergisinden muaf tutularak, depremde kaybettikleri yakınlarından kalan miras işlemlerinde vergi ödemeyecek

GCM Yatırım Banner

Bir diğer maddeye göre depremzedelere araç muayeneleri için 8 Mayıs 2023 tarihine kadar süre verilecek. Ayrıca bu süreyi uzatmak için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yetki tanınacak.

İşverenlere Vergi ve Prim İstisnası Sunulacak

Yapılandırma paketine eklenecek bir diğer madde, deprem bölgesinde bulunan işverenlerin, çalışanlarına yapacağı nakdi yardıma ilişkin oldu.

Buna göre işverenlerin çalışanlarına yaptığı azami 50 bin lira tutarlı nakdi yardımlarından vergi ve sigorta primi alınmayacak.

Başvuru ve Taksit Ödeme Tarihleri Değişti

Meclis’in tatil edilmesiyle, yapılandırma başvurularındaki tarih muğlaklaşmıştı. Alınan kararla, yapılandırma paketi için başvuru süresi 30 Nisan’dan 31 Mayıs 2023’e ertelenecek.

Böylece yapılandırmanın ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs Çarşamba günü yerine 30 Haziran Cuma günü başlayacak.

Deprem bölgesinde ise yapılandırma başvuru süresi mücbir sebepten dolayı 31 Temmuz sonrasına kadar uzatılacak.

Yapılandırma paketinde son başvuru tarihinin Mayıs ayının sonu olarak belirlenmesiyle, iş dünyasına tanınan matrah artırımı hakkı 2022 yılını da kapsamış olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.