Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı Kredi Yatırım, Ford Otosan için Hedef Fiyatını Yükseltti

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için detaylı araştırma raporları paylaşılmaya devam ediyor. Yapı Kredi Yatırım, Ford Otosan ve Tofaş için hedef fiyatlarını açıkladı.
Yapı Kredi Yatırım, Ford Otosan için Hedef Fiyatını Yükseltti
HABER GİRİŞ

Yapı Kredi Yatırım, 6 Ekim’de paylaştığı araştırma raporunda otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden ve Borsa İstanbul’da işlem gören Ford Otosan (FROTO) ve Tofaş (TOASO) için önerilerini paylaştı. Çalışmada Türkiye otomotiv pazarının genel durumu da değerlendirildi.

Ford Otosan için “al” tavsiyesi veren Yapı Kredi Yatırım, FROTO hisseleri için 12 aylık hedefini 1310 TL’ye çıkardı. FROTO, haber yazım itibarıyla günlük yüzde 2 artışla 916 seviyesinde bulunuyor.

Yapı Kredi Yatırım, Ford Otosan için Hedef Fiyatını Yükseltti

Şirketin hem yurt içinde hem de Avrupa’da güçlü talep ile Romanya fabrikasının satın alımının etkisiyle hacmini yüzde 69 oranında büyüttüğü kaydedildi. Gelecek yıllarda Volkswagen’in yeni ticari aracının üretimine ve Ford Custom ile Courier’e yönelik kapasite artışları sayesinde euro bazında yıllık ortalama yüzde 26 net satış büyümesinin beklendiği açıklandı.

Ford Otosan’ın parlak hacim görünümüne ve sağlam bilançosuna dikkat çekilirken marjlarda ciddi bir geri çekilme beklenmediği öne sürüldü.

GCM Yatırım Banner

Tofaş

Yapı Kredi Yatırım, Tofaş için “al” tavsiyesini sürdürdü ve hedef fiyatını 422 TL ile yineledi. TOASO, günlük yüzde 3,7 artışla 297,7 TL düzeyinde seyrediyor.

Yapı Kredi Yatırım, Ford Otosan için Hedef Fiyatını Yükseltti

Yurt içinde olağan dışı yüksek talep ortamının ardından Tofaş’ın yurt içi satışlarının 2023’ün ilk yarısında yüzde 66 artarak ihracat pazarındaki daralmayı telafi ettiği belirtildi. Şirketin kısa ve orta vadeli görünümü için Stellantis Otomotiv’in satın alımı ve yeni K0 modelinin üretime başlamasının olumlu görüldüğü belirtildi.

Şirketin gelecek üç yıl için ortalama euro bazında yüzde 25 net satış ve yüzde 18 net kar büyümesi hesaplandığı açıklandı.

Tofaş için Stellantis Otomotiv’in satın alımının önemli bir güç olacağı aktarılırken şirketin cazip değerleme çarpanlarına dikkat çekildi.

Otomotiv Pazarı

Türkiye otomotiv pazarının, 2018’den bu yana potansiyelinin altında gerçekleşen satış hacimleriyle 2023’ün ilk 9 ayında 858 bin adetlik rekor bir satış performansı sergilediği belirtildi.

Yılın geri kalanında sıkı para politikası yönünde atılan adımlardan dolayı sektörün satış büyümesinde yavaşlama öngörüldüğü aktarıldı. TL’de yaşanan değer kaybına dikkat çekildi ve enflasyon/kur artışına karşı yatırım aracı olarak otomobil alımlarının çekiciliğinin bir miktar azaldığı ifade edildi. 2023 için toplamda 1,15 milyon araç satışı tahmini yapılırken 2024’te bunun 800 bin seviyelerine gerileyebileceği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.