Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı İzinleri Yılın İkinci Çeyreğinde Yükselişe Geçti

TÜİK, yılın ikinci çeyreğine ilişkin yapı izin istatistikleri raporunu paylaştı. Yapı izni verilen bina sayısı arttı. Detaylar haberde..
Yapı İzinleri Yılın İkinci Çeyreğinde Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yapı izin istatistikleri 2023 ikinci çeyrek (Nisan-Haziran) verilerini açıkladı. Yılın birinci çeyreğinde sert düşüş gözlemlenen yapı izin istatistikleri, ikinci çeyrekte yükseliş gösterdi.

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların daire sayısı yüzde  31,3, bina sayısı yüzde 5,7  ve yüzölçümü yüzde 25,6 arttı.

Yapı Ruhsatı Verilen Yapılan Daire Sayısı ve Yüzölçümü 2. Çeyrek
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 38,6 milyon metrekare oldu. Bunun 20,0 milyon metrekaresi konut 10,1 milyon metrekaresi konut dışı ve 8,4 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

Bunun yanında yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 25,6 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu.

Yapı Kullanma İzini Verilen Bina Sayısı Azaldı

Rapora göre 2023 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 22,1 daire sayısı yüzde 28,5 ve yüzölçümü yüzde 28,6 azaldı

GCM Yatırım Banner

Buna göre yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 21,1 milyon metrekare oldu. En yüksek yüzölçüm payına ise 15,6 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.