Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yap-İşlet-Devret Modelinde Astar Yüzü Geçti

Özel teşebbüsle yapılan ve devlet tarafından geçiş garantisi verilen projeler için yapılan ödemeler dudak uçuklattı. Son taksit ise tüm zamanların rekoru oldu.
Yap-İşlet-Devret Modelinde Astar Yüzü Geçti
HABER GİRİŞ

Hükümet kanadı, 2023 yılından itibaren yap-işlet-devret (YİD) modelinin kendi kendini destekleyeceğini ve Türkiye’nin bu alanda dünyanın en iyilerinden olduğunu savunurken, bütçeye çıkarılan fatura işlerin öyle işlemediğini ortaya koydu.

YİD modeli kapsamında köprü ve otoyol işletmecilerine üç ayda bir yapılan ödemeler dudak uçuklattı. 2023 yılının Ekim-Kasım-Aralık aylarını kapsayan ödemenin tahsilatı gelecek haftaya kadar yapılmak zorunda.

Bütçeye çıkan fatura ise bir hayli kabarık. Halk TV’den Olcay Aydilek’in yazısında aktardığına göre ödenecek tutar 17 milyar TL’yi aşarak tüm zamanların en yüksek taksiti olacak.

Son taksitle birlikte geçiş garantisi verilen köprü ve otoyollar için 2023 yılında ödenen miktar 65 milyar TL’ye kadar çıkacak.

Hesaplama TL Üzerinden Yapılmıyor

YİD modeline göre inşa edilen Osmangazi, Yavuz Sultan, 1915 Çanakkale köprüleri ile Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde, Malkara-Çanakkale, Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyollarına devlet tarafından geçiş garantileri verilmişti.

GCM Yatırım Banner

Ancak bu projeler için araç geçişleri her yıl garanti sınırının altında kalmaya devam ediyor ve şirketlere yapılacak ödemeler TL üzerinden hesaplanmıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, işletmeci şirketlere yaptığı 3 aylık ödemeleri euro ya da dolar üzerinden hesaplıyor.

Bu ise taksit ödemelerinin proje maliyetlerinin de üzerine çıkmasına neden olduğu için yıllardır eleştiri konusu oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.