Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancının Hisse Senedi Satışı Son Haftada Hız Kesti

Merkez Bankası verilerine göre 1 Temmuz haftasında yabancı yatırımcıların hisse senedi satışı sürse de önceki haftaya göre azaldı.
Yabancının Hisse Senedi Satışı Son Haftada Hız Kesti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık menkul kıymet ile para ve banka istatistiklerini yayımladı. Açıklanan verilere göre geçen hafta yurt dışında yerleşik kişiler, piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış net değişime göre 59,7 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Bu rakam 24 Haziran haftasında 98,4 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Yabancı yatırımcı geçen hafta devlet iç borçlanma senetlerinde 22,1 milyon dolar, şirket borçlanma senetlerinde 2,5 milyon dolar net alış olmak üzere toplam 35,1 milyon dolarlık net satış yaptı.

TCMB’nin Döviz Rezervlerinde Yarım Milyar Liralık Düşüş

TCMB’nin Döviz Rezervlerinde Yarım Milyar Liralık Düşüş
Kaynak: TCMB

Haftalık para ve banka istatistiklerine göre 1 Temmuz ile biten haftada, Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri 59 milyar 789 milyon dolara geriledi. Bir önceki hafta 60 milyar 342 milyon dolar olan rezervlerdeki düşüş miktarı 553 milyon dolara denk geliyor.

Brüt döviz rezervleri geçen hafta, bir önceki haftaya kıyasla yüzde 0,92 oranında azaldı. Önceki beş haftaya göre değişim oranı yüzde 0,12, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,29 artış oldu. 2021 sonuna göre ise yüzde 17,61’lik bir düşüş gerçekleşti.

Söz konusu dönemde 41milyar 594 milyon dolar olan altın rezervleri, 41 milyar 154 milyon dolara indi. Yıllık bazda yüzde 1,38 artan altın rezervleri, yıl sonuna göre yüzde 6,92 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Önceki beş haftanın ortalamasına göre yüzde 0,67 daha fazla olurken, bir önceki haftanın seviyesi ile karşılaştırıldığında yüzde 1,06 düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.