Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancının Bir Aydır Aldığı Hisse Sürekli Düşüyor

Yabancı yatırımcı payının aylık bazda en fazla arttığı hisselerin başındaki isim, bir ayda yüzde 16 eridi.
Yabancının Bir Aydır Aldığı Hisse Sürekli Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da likidite sorunu devam ederken, bu sorunun ancak yabancı yatırımcının gelmesiyle çözüleceği düşüncesi de sürüyor. Analistler yabancıların yılın ikinci yarısından itibaren gelmeye başlayacağını tahmin ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları da bu beklentileri destekliyor.

Bakan Şimşek, MÜSİAD’ın yıllık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada öngörülebilirliğin arttığını, kredi notunda artış beklediğini ve genel görünümde yükseliş olduğunu söyledi.

Hisseler üzerinde yabancı oranı arttıkça yükseliş beklentisi de artar. Son günlerde yabancı oranı sürekli artan hisselerin başında Oncosem Onkolojik Sistemler Sanayi ve Ticaret (ONCSM) yer alırken onu Mhr Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MHRGY) ve Tarkim Bitki Koruma San. ve Tic. A.Ş. (TARKM) izledi.

Gedik Yatırım’ın hazırladığı rapora göre haftalık bazda yabancı payı en çok artan hisseler 2,15 puan artışla Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş. (PENTA), 1,71 artışla Bien Yapı Ürünleri San. Turizm ve Tic. A.Ş. (BIENY), 1,44 artışla Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. (TATEN) oldu. Buna karşın Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GUBRF) hissesinde yabancı oranında 2,43 puanlık bir düşüş oldu.

Yabancı Payı Artan Hisseler
Kaynak: Gedik Yatırım

Son bir aydaki duruma bakıldığında Kayseri Şeker (KAYSE) hisselerinde yabancı payının 7,35 puan arttığı görülüyor. Bu artışın ardından güncel oran yüzde 12,76’ya çıktı.

Şimdi Kayıt Olun

Öte yandan şirket hissesinde son bir ayda yüzde 16 oranında bir geri çekilme oldu. Saat 15.52’de ise yüzde 1,4 ekside 32,16 liradan işlem görüyor. Kayseri Şeker, Mayıs ayının başında 16,27 TL’den halka arz edilmişti.

Aylık bazda yabancı payının en çok arttığı diğer hisseler arasında 4,99 puanla Kale Seramik (KLSER), 4,43’le Mia Teknoloji (MIATK), 4,29’la Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri Sanayi Ticaret A.Ş. (EUPWR), 4,04’le Sasa Polyerster (SASA), 3,89’la CW Enerji (CWENE), 3,18’le SDT Uzay (SDTTR), 3,16 ile Akbank (AKBNK), 2,91’le Yeo Teknoloji (YEOTK) ve 2,90’la Doğan Şirketler (DOHOL) yer alıyor.

Bunlar arasında yabancı payının en yüksek olduğu hisse yüzde 57 ile Akbank oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın