Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancıların İlgisi Hangi Sektörde? Türkiye’yi Radara Aldılar

Tera Yatırım, Londra’da düzenlenen Türkiye Yatırım Konferansında yabancı yatırımcılarla bir araya geldi. Yabancı yatırımcının bakış açısının olumlu olduğu belirtildi.
Yabancıların İlgisi Hangi Sektörde? Türkiye’yi Radara Aldılar
HABER GİRİŞ

Önceki yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ekonomi kadrolarındaki isimler değişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın göreve geldiği ilk günden beri attığı adımlar ve verdiği mesajlar uluslararası arenada yer buldu.

Özellikle TCMB’nin politika faizi kararları, Ortodoks politikalara geçiş açısından önemli bir anlam taşıdı. Ekonomi yönetiminin Orta Vadeli Program (OVP) açıklayarak gelecek dönemlere ilişkin bir yol haritası belirlemesi, yüksek enflasyonla mücadele mesajları gibi önemli adımlar, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik bakış açısını değiştirdi.

Dikkat çeken politikaların yanında Erkan’ın ve Şimşek’in yurt dışı ziyaretleri düzenleyerek yabancı yatırımcılara Türkiye ekonomisi hakkında sunum yapması da Türkiye’ye ilginin artması üzerinde etkili oldu.

“Bu Yıl 3-4 Milyar Dolar Giriş Olabilir”

Sermaye piyasalarında aktif olarak faaliyet gösteren Tera Yatırım, Londra’da “Türkiye Yatırım Konferansı” düzenledi. Konferansta Borsa İstanbul’da işlem gören 13 şirketin temsilcileri ve 50 kurumsal yatırımcı yer aldı. Toplantıya katılan yatırımcıların arasında dünyanın önde gelen yatırım fonları da yer aldı ve bu fonların yönettiği varlık büyüklüğünün 25 trilyon doları aştığı belirtildi.

Tera Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Emre Tezmen, yaptığı açıklamada artık yabancı yatırımcıların kendilerini aradığını ve Türk şirketleri hakkında bilgi isteyip görüşme talep ettiklerini ifade etti. Tezmen, “2024’te 3-4 milyar dolar para girişi olabilir.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Yabancı yatırımcının Türkiye’nin geçmişte atlattığı finans dışı zorlu süreçlerde nasıl performans gösterdiğini bildiğini söyleyen Tezmen, önümüzdeki süreçten oldukça önemli olduğunu vurguladı.

Tera Yatırım Genel Müdürü Emir Münir Sarpyener de yabancı yatırımcının Türkiye’de daha çok bankacılık, teknoloji ve perakende gibi sektörlerle ilgilendiğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.