Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancıların Hisse Satışı 200 Milyon Doları Aştı!

TCMB, haftalık menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Yabancıların yaptığı satışlar dikkat çekti. İşte detaylar;
Yabancıların Hisse Satışı 200 Milyon Doları Aştı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yabancı yatırımcıların eylemleri için gösterge olan haftalık menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin paylaştığı verilere göre yurt dışında yerleşik kişiler 15 Eylül haftasında net 200,8 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Yurt dışında yerleşik kişiler aynı dönemde 7,4 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 400 bin dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.

Yabancıların Hisse Satışı 200 Milyon Doları Aştı!Kaynak: TCMB

Yabancı yatırımcıların 8 Eylül itibarıyla 33 milyar dolar seviyesinde olan hisse senedi stoku, 15 Eylül’de 31 milyar 767,1 milyon dolar düzeyine düştü. DİBS stoku 1 milyar 119 milyon dolardan 1 milyar 54,4 milyon dolara gerilerken ŞBS stokları 54 milyon dolara yükseldi.

Geçtiğimiz dönemlere bakıldığında 25 Ağustos haftasında 341 milyon dolarlık hisse senedi satan yabancı yatırımcılar Eylül’ün başında 253 milyon dolarlık alım yapmıştı. Uzmanlar söz konusu alımların borsa için oldukça pozitif olduğunu vurgularken 15 Eylül haftasında yabancıların satışları dikkat çekti.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu