Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancıların Hisse Satışı 200 Milyon Doları Aştı!

TCMB, haftalık menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Yabancıların yaptığı satışlar dikkat çekti. İşte detaylar;
Yabancıların Hisse Satışı 200 Milyon Doları Aştı!
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yabancı yatırımcıların eylemleri için gösterge olan haftalık menkul kıymet istatistiklerini yayımladı. TCMB’nin paylaştığı verilere göre yurt dışında yerleşik kişiler 15 Eylül haftasında net 200,8 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Yurt dışında yerleşik kişiler aynı dönemde 7,4 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 400 bin dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.

Yabancıların Hisse Satışı 200 Milyon Doları Aştı!Kaynak: TCMB

Yabancı yatırımcıların 8 Eylül itibarıyla 33 milyar dolar seviyesinde olan hisse senedi stoku, 15 Eylül’de 31 milyar 767,1 milyon dolar düzeyine düştü. DİBS stoku 1 milyar 119 milyon dolardan 1 milyar 54,4 milyon dolara gerilerken ŞBS stokları 54 milyon dolara yükseldi.

Geçtiğimiz dönemlere bakıldığında 25 Ağustos haftasında 341 milyon dolarlık hisse senedi satan yabancı yatırımcılar Eylül’ün başında 253 milyon dolarlık alım yapmıştı. Uzmanlar söz konusu alımların borsa için oldukça pozitif olduğunu vurgularken 15 Eylül haftasında yabancıların satışları dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.