Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancıların Borsadaki Satışları Yüzde 86 Azaldı!

Borsa İstanbul’da ılımlı bir hava kendini gösterirken yabancı yatırımcıların satışlarında büyük oranda azalma görüldü. İşte detaylar;
Yabancıların Borsadaki Satışları Yüzde 86 Azaldı!
HABER GİRİŞ

Seçim ve kabine belirsizliği sona erdikten sonra Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 4300 puandan 5500 puana doğru yükseldi. Risk iştahının ve işlem hacminin arttığı borsada yatırımcılar uzun bir sürenin ardından özlemle bekledikleri tabloya kavuştu.

Uzmanlar Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve gelmesinin yabancı yatırımcının ilgisini artıracağını söylüyor. Şimşek’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bazı şartlar sunması ve ardından göreve gelmesi bu şartların kabul edildiğinin sinyalini verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haftalık menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Rakamlar yabancı yatırımcının önceki dönemlere göre daha az satış yaptığını gösterdi.

Yabancıların Borsadaki Satışları Yüzde 86 Azaldı!Kaynak: TCMB

Verilere göre yurt dışında yerleşik kişilerin 2 Haziran haftasında borsadaki satışları bir önceki haftaya göre yüzde 86 azalarak 52 milyon dolar seviyesinde oldu. Yabancılar kabinedeki isimler açıklanmadan bir önceki haftada 378 milyon dolarlık satış yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

Yabancı yatırımcılar 26 Mayıs haftasında 1,6 milyon dolarlık DİBS alımı yaparken 2 Haziran haftasında bu rakam 15 milyon dolara kadar yükseldi.

Satışlar altıncı haftaya girse de aradaki büyük fark dikkat çekti. Ekonomi yazarı Barış Soydan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada yabancı yatırımcının Borsa İstanbul’a biraz olsun gelmeye başladığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.