Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancılar 2 Haftadır Türk Borsasında Satış Pozisyonunda

TCMB'nin yayımladığı menkul kıymet istatistiklerine göre Türk finansal piyasalarında haftalık gelişmeler ortaya çıktı. Detaylar haberde;
Yabancılar 2 Haftadır Türk Borsasında Satış Pozisyonunda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Finansal piyasalardaki haftalık gelişmelere ilişkin bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından menkul kıymet istatistikleri paylaşıldı. Açıklanan istatistiklere göre yabancı yatırımcılar 23 Şubat ile biten haftada 98 milyon dolarlık net hisse satışı gerçekleştirdi.

Geçen hafta açıklanan raporda 22,1 milyon dolarlık hisse satışı yapan yabancı yatırımcı, 23 Şubat ile biten hafta satışlarını artırarak 98 milyon dolara çıkardı.

Art arda 2 haftada borsada satış pozisyonunda olan yurt dışı yerleşik kişilerin 19-23 Şubat haftasında hisse senedi stokları ise 35 milyar 460 milyon dolar oldu.

Yabancı yatırımcıların devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alım pozisyonu 23 Şubat ile biten haftada önceki haftadaki 60,4 milyon dolarlık seviyesinden 28,6 milyon dolara geriledi.

Merkez Bankası Menkul Kıymet İstatistikleri
Kaynak: Merkez Bankası

DİBS ters repo işlemlerinde ise 31,6 milyon dolarlık satış gerçekleşti. DİBS teminatları ise 5 milyon dolara yükseldi. Yabancı yatırımcılar şirket borçlanma senetlerinde 7,1 milyon dolarlık alım işlemi yaptı.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası’nın verilerinde yabancı yatırımcıların 23 Şubat ile biten haftadaki stoklarına yer verildi. Yurt dışı yerleşik kişilerin DİBS kesin alım stokları 2 milyar 844,9 milyon dolar oldu.

Söz konusu haftada DİBS ters repo stokları 1 milyar 748,7 milyon dolar olarak paylaşıldı. DİBS teminat stokları ise 1 milyar 671,4 milyon dolar olarak paylaşıldı.

TCMB’nin istatistiklere göre 23 Şubat ile biten haftada şirket içi borçlanma senetleri stokları 98,2 milyon dolar olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.