Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Yılın 7. Haftasında Borsada Satışa Döndü

Yurt dışındaki yatırımcıların Türkiye'deki finansal varlıklara ilişkin son durumu Merkez Bankası tarafından bugün paylaşılan istatistiklerle netleşti. İşte detaylar;
Yabancı Yatırımcı Yılın 7. Haftasında Borsada Satışa Döndü
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün ise menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. İstatistiklere göre yurt dışında yerleşik kişiler 16 Şubat ile biten haftada 22,1 milyon dolarlık net hisse satışı gerçekleştirdi.

Yabancı yatırımcı böylece art arda 6 haftalık alış pozisyonundan sonra geçen hafta hisse satışı yaptı. Yurt dışı yerleşik kişilerin 12-16 Şubat haftasındaki hisse senedi stokları ise önceki haftaya göre yükselerek 35 milyar 445,5 milyon dolar oldu.

Aynı haftada yabancı yatırımcının devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alım pozisyonu 60,4 milyon dolar oldu. DİBS ters repo işlemlerinde 33,2 milyon dolarlık satış işlemi görüldü. Şirket borçlanma senetlerinde ise yabancı yatırımcı 0,3 milyon dolarlık satış yaptı.

Merkez Bankası Menkul Kıymet İstatistikleri
KAYNAK: Merkez Bankası

Yabancı yatırımcının 16 Şubat ile biten haftadaki stokları incelendiğinde DİBS kesin alım stokları 2 milyar 846,3 milyon dolar oldu. DİBS ters repo stoklarıysa 1 milyar 786,5 milyon dolara yükseldi.

TCMB’nin bugün açıkladığı istatistiklere göre 16 Şubat ile biten haftada DİBS teminat stokları 1 milyar 675,8 milyon dolar oldu. Şirket içi borçlanma senetleri stokları ise aynı dönemde 91,9 milyon dolar olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın