Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcıdan 3 Ayın En Büyük Hisse Alımı

Merkez Bankası verilerine göre yurt dışı yerleşikler 13-17 Kasım haftasında, hisse tarafında alış pozisyonunda kalmayı sürdürdü. Detaylar haberde;
Yabancı Yatırımcıdan 3 Ayın En Büyük Hisse Alımı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinin haftalık ekonomik verilerinden menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. İstatistiklere göre 17 Kasım ile biten haftada yurt dışı yerleşik kişiler 119,5 milyon dolar ile 3 ayın en yüksek hisse alımını gerçekleştirdi.

13-17 Kasım haftasında yabancı yatırımcı 85,7 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Aynı haftada yabancı yatırımcının hisse senedi stoku 28 milyar 945 milyon dolar oldu.

Yabancı yatırımcı 10 Kasım ile biten haftada 7,3 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirmişti.

Yurt dışı yerleşik kişilerin devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) kesin alımı 4,9 milyon dolar oldu. DİBS ters repo ise 1 milyar 57 milyon dolar oldu. Şirket borçlanma senetlerindeyse 0,7 milyon dolarlık satış oldu.

TCMB Menkul Kıymet İstatistikleri Raporu
Kaynak: TCMB

Yurt dışı yerleşik kişilerin portföyündeki stoklar incelendiğinde DİBS kesin alımı 1 milyar 186 milyon 3 dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

17 Kasım ile biten haftada DİBS ters repo stokları 2 milyar 203 milyon 4 dolar, teminat stokları ise 746,4 milyon dolara çıktı.

Şirket borçlanma senetleri stokları söz konusu haftada bir önceki haftaya kıyasla 60,7 milyon dolar seviyesinden 59,6 milyon dolara geriledi.

TL Cinsi Yatırım Araçlarına Fon Akışı Var

Merkez Bankası yetkilisinin verdiği bilgiye göre ABD’nin batı yakasından yerleşik büyük ölçekli kurumsal yatırımcıların Türk Lirası’na fon akışı sağlıyor. Yabancı fonlarla devam eden görüşmelerin, girişlerin devam edeceği yönünde olduğu ileri sürüldü.

Ekonomim haberinde aralarında Deutsche Bank, JPMorgan gibi uluslararası kurumların da yer aldığı raporlarda, TL cinsi yatırım araçlarının 2024’te gelişmekte olan ülke piyasaları arasında öne çıkacağına işaret edildiğini anımsattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.