Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Borsa İstanbul’da Yine Aradığını Bulamadı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’daki eylemlerini kapsayan menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Yabancılar aldı mı sattı mı? İşte detaylar;
Yabancı Yatırımcı Borsa İstanbul’da Yine Aradığını Bulamadı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da 9 Ekim ile başlayan haftada Orta Doğu’da yaşanan gerginliklerden dolayı dalgalanmalar görüldü. Savaşın BIST 100 endeksine etkisi kısa süreli olurken gözler yabancı yatırımcıdan gelecek verilere odaklanmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 12 Ekim’de menkul kıymet istatistiklerini paylaştı.

Yabancı Yatırımcı Borsada Yine Aradığını Bulamadı!Kaynak: TCMB

29 Eylül haftasında 98,3 milyon dolarlık hisse satan yabancı yatırımcılar, 6 Ekim haftasında 237,8 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirdi. Aynı dönemde 36,3 milyon dolarlık Devlet İçi Borçlanma Senedi (DİBS) satıldı.

Uzmanlar, Borsa İstanbul’da yükselişlerin istikrarlı ve sağlıklı olabilmesi için yabancı yatırımcı girişinin olması gerektiğini vurguluyor. Yerli yatırımcıların büyük bir bölümünün portföyünün oldukça küçük olduğuna dikkat çekiliyor ve yeni zirvelere ulaşılabilmesi için yabancı yatırımcı girişinin şart olduğu ifade ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Yabancı yatırımcının yüklü satış yapmasının nedeni olarak İsrail – Hamas arasındaki savaş gösteriliyor. Ekonomi Gazetesi Alaattin Aktaş, 10 Ekim’de kaleme aldığı yazıda yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmeye sıcak bakmadığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.