Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Ancak Enflasyon Düşerse Gelir

Atlas Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Avdan, borsada bundan sonra yaşanacak olası gelişmeler dair görüşlerini paylaştı.
Yabancı Yatırımcı Ancak Enflasyon Düşerse Gelir
HABER GİRİŞ

BIST 100’de son günlerde yaşanan düzeltme ile endeks 8000 puanın altına geriledi. Borsaya ilginin büyük olduğu şu günlerde yatırımcılar bundan sonra ne olacağını merak ediyor. Atlas Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Hakan Avdan, borsanın yerli yatırımcıyla bir noktaya kadar geldiğini, artık yabancı yatırımcıya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Avdan, yabancı yatırımcının geri dönebilmesi için ekonomik politikalara güven sağlanması ve enflasyonun düştüğünün görülmesi gerektiğini söyledi.

Borsadaki düşüşte pek çok etken olduğunu belirten Avdan, “İlk tetikleyen Orta Doğu’daki gelişmeler oldu. O bölgenin karışması bizim için iyi bir senaryo değil. Ama biz borsada ciddi bir sıçrama yaşamıştık. Son 3-4 ayda yüzde 50 primle 9000’i zorladık.” diye konuştu.

Geçen hafta yabancı satışlarının görüldüğünü vurgulayan Avdan, dış yatırıcı oranını çok düşük olduğunu, eskiden yüzde 70 iken şimdi bu oranın yüzde 20 olduğunu ifade etti. Ek olarak mevduat faizlerinin yükseldiğine dikkat çekti.

Bilanço Sezonunda Ne Olur?

Avdan, bilanço sezonlarının her zaman hareketli olduğunu söyledi ve “Eğer siz enflasyon üzerinde gelir ve kâr artışı yapmadıysanız, demek ki sermayeden yiyorsunuz ve sermayeniz eksilmeye başlamıştır. Yatırımcı bilançolara bu gözle bakmalı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Sektörel bazda bankaların iyi performans gösterdiğini, bunun yıl sonuna kadar devam edeceğini belirten Avdan, “Perakende ve enerjiyi sayabilirim. Savunma sanayi de ortalık karışınca daha iyi performans gösteriyor.” diye konuştu.

‘Faizlerin Enflasyona Yaklaşması Lazım’

Hakan Avdan, enflasyonun yüzde 60 politika faizinin yüzde 30 seviyesinde olduğunu hatırlattı ve mevcut durumda enflasyonla mücadele yönünde yeterince adım atılmadığını söyledi.

Kredilerin kısılmasına rağmen elektriğe, doğal gaza, motorine zam geldiğini belirten Avdan, “Bunlar hep enfl asyonu körükleyen şeyler. O nedenle biraz daha yakınsaması lazım. Biraz daha faiz artışı lazım. Beklenti enfl asyonuna paralel dahi artış lazım.” diye konuştu.

Avdan, Orta Doğu’da gerilimin artması halinde BIST 100’ün 7000 puan yakınlarına kadar ineceği uyarısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.