Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yabancı Japonya’dan Çıkıyor! Dev Hisse Satışı Yapıldı

Japonya’da geçen hafta yabancı yatırımcılar yaklaşık 4,5 yılın en büyük hisse satışını yaptı. Detaylar haberde...
Yabancı Japonya’dan Çıkıyor! Dev Hisse Satışı Yapıldı

Japonya’da sabit faiz oranlarının da etkisiyle yabancı yatırımcılar borsadan çıkıyor. Geçen hafta Topix endeksindeki hisse senetlerinde, yabancı yatırımcılar Mart 2019’dan bu yana görülen en büyük satışı yaptı.

Japonya Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan verilere göre yurt dışı yerleşik yatırımcılar, geçen hafta 1,58 trilyon yen (10,7 milyar dolar) tutarında hisse senedinin satışını gerçekleştirdi. Bu tutar, bir önceki haftanın yaklaşık iki katına denk geliyor.

Aizawa Securities fon yöneticisi Ikuo Mitsui, hisse senetlerini en başından beri tutan yatırımcıların kar realize ettiklerini söyledi. Küresel olarak da risk ağırlıklı varlıkları biraz daha düşürmeye yönelik bir hareket olduğunu dile getirdi.

Faiz oranlarının önemli ölçüde yükseleceği bir durumda olmadıklarını, bu bakımdan yıl sonuna kadar fonların tekrar gelip gelmeyeceğini, bu şirketlerin alım-satımlarının belirleyeceğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası, Cuma günü yaptığı açıklamada, kısa vadeli faiz oranlarını yüzde -0,1′de tuttu.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Karar sonrasında Nikkei 225 endeksi yüzde 0,65, Topix endeksi yüzde 0,44 oranında geriledi.

Nikkei endeksine dahil hisselerden 178 tanesi değer kaybederken, 41 tanesi yükseldi. Topix içinde ise 1062 hissenin değerinde düşüş, 978 tanesinde artış gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu