Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Hazırlanıyor: Türkiye Piyasası 2024’te Parlayacak

Dünyaca ünlü bazı ekonomist ve analistler, yabancı yatırımcının 2024 yılında Türk borsasına geri döneceğini ve Türkiye piyasasının parlayacağını düşünüyor.
Yabancı Hazırlanıyor: Türkiye Piyasası 2024’te Parlayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da bugün alım yönlü işlemler gerçekleşirken, BIST 100 endeksi yılı yüzde 36 pozitif getiri ile bitirmeye hazırlanıyor. Son haftalarda gerçekleşen düşüşte etken olan önemli konulardan birisi kuşkusuz ki likidite sorunu. Bu durumun da ancak yabancı yatırımcının gelmesiyle çözüleceği konusunda herkes hemfikir.

Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı verilere göre yabancı yatırımcı 8 haftadır nette alım tarafında. Analistler, yabancının Türkiye’nin yürüttüğü para politikasında istikrarlı olması halinde 2024 yılının ikinci yarısından itibaren yabancı yatırımcının geleceğini düşünüyor.

Borsa İstanbul’a dair beklentisini açıklayan GlobalSource Partners da yabancı yatırımcı ilgisinin ılımlı da olsa artmaya başladığını belirtiyor.

Olumlu Politikaların Etkisi Görülmeye Başlandı

Merkez Bankası rezervleri rekor kırmaya devam ediyor. Rezervlerin bu yıl yüzde 40 dolduğuna dikkat çeken GlobalSource Partners ekonomistleri, bunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ortodoks para politikalarına dönüşünün etkisiyle gerçekleştiğini söyledi. Buna örnek olarak faiz oranlarının yüzde 8,5’ten yüzde 42,5’e yükseltilmesini gösterdi.

East Capital’in danışmanlarından Emre Akçamak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyonun ciddiyetini anladığını düşündüğünü ve büyük ölçüde Ortodoks politikaya geri dönüldüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Faiz artırımlarının yerli yatırımcıyı borsadan çektiğini söyleyen Akçamak, sıkılaşma adımları tasarrufa yönlendirse de temel tüketim ürünleri şirketlerine olumlu baktığını dile getirdi.

Bunlar arasında yer alan BIM Birlesik Mağazalar (BIMAS), Anadolu Efes (AEFES) ve Coca-Cola İçecek’in (CCOLA) ise piyasa düşerken toparlanmaya devam ettiğini aktardı.

GlobalSource Partners Türkiye ekonomisti Murat Üçer, enflasyonun tahmin edilenden daha istikrarlı olabileceğini söylerken, Columbia Threadneedle Investments’ın gelişmekte olan piyasa sabit gelir araştırmaları başkanı Edward Al-Hussainy reform ekseninin piyasadan kaçan yatırımcıları bir süre daha geri çekeceğini öngörüyor.

“2024’ün hikayesi yabancı yatırımcıların pazara girmesi olacak.” diyen David Aserkoff ile birlikte birçok ekonomist, gelecek yıl yabancıların borsaya yeniden gireceği konusunda umutlu. Hatta Türkiye’nin gelecek yıl gelişmekte olan pazarlar arasında iddialı bir geri dönüşe hazırlandığı ve parlayacağı düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.