Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Basından Dikkat Çeken CHP Yorumu: Türkiye’yi Ne Bekliyor?

Ana muhalefet partisindeki liderlik değişimi yabancı basında dikkat çeken tespitlerle kaleme alındı. Tarihi bir an yaşatacak olan yerel seçimler için beklentiler paylaşıldı.
Yabancı Basından Dikkat Çeken CHP Yorumu: Türkiye’yi Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ

Kaybedilen tarihi seçimin faturasının kimseye kesilmemesi ülkede değişim rüzgarlarının esmeyeceği beklentisini yaratırken, Türkiye siyasetini belirleyici figürlerden olan ana muhalefet partisinde başkanlık değişimi dikkatleri CHP’ye çekti.

2010 yılından beri CHP Genel Başkanı koltuğunda oturan ve mevcut iktidar karşısında 13 kez seçim kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin kaderini yeniden çizecek olan son genel seçim mağlubiyetinin ardından tarihi bir an yaşadı.

Kılıçdaroğlu, dün gece saatlerinde sonuçlanan kurultay kararı sonrası CHP’ye veda etti. Partinin yeni Genel Başkanı, Manisa Milletvekili Özgür Özel olurken, kurultaydaki gelişmeleri yakından takip eden yabancı basın, CHP’nin yeni lideri hakkında dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Financial Times: Kılıçdaroğlu Partisi Tarafından Devrildi

İngiltere merkezli yayın organı Financial Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşısında hezimete uğrayan Kılıçdaroğlu’nun partisi tarafından devrildiği başlığını attı.

Gelecek yıl Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlere dikkat çekilen haberde, partinin yeni lideri Özel’in CHP örgütlerinin yapısını baştan aşağı sarsacağı söylendi.

GCM Yatırım Banner

CHP’de yaşanan son gelişmelerin muhalefet tarafındaki en önemli güç değişimi olduğu belirtilen haberde, bu hamlenin bir sonraki seçim için belirleyici olacağı çıkarımı yapıldı.

Reuters: Hedef, Kilit Belediyeler

Bir başka İngiltere merkezli yayın organı Reuters ise Kılıçdaroğlu-Özel yarışını yerel seçimlerle bağdaştırdı.

Haberde, yaşadığı mağlubiyetlere rağmen yeni bir seçime giderken istifa etmeyi reddeden Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi eleştiri okları ile karşı karşıya bıraktığı ortaya kondu.

Özgür Özel için ise “Özel şimdi CHP’yi, başkent Ankara, Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul ve diğer büyükşehirler de dahil olmak üzere 2019’da kazandığı kilit belediyeleri elinde tutmayı umduğu 31 Mart yerel seçimlerine götürecek” çıkarımı yapıldı.

AFP: Denenmemiş Eski Bir Eczacı

Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP), haberinde CHP’nin yeni lideri Özgür Özel için “Türkiye’deki ana muhalefet partisi, Erdoğan’a karşı hayal kırıklığı yaratan seçim yenilgisinin ardından zor durumdaki liderini denenmemiş eski bir eczacı lehine terk etti” ifadesini kullandı.

Son seçimlerin ardından parçalı hale gelen CHP’nin eczacı olan bir milletvekilini başkan olarak seçerek, pek çok kişinin öfkesini alan Kılıçdaroğu’ndan vazgeçtiği belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın