Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı 10 Gündür Bu Hisseleri Alıyor! BIST Yükselişte

Haftanın son işlem gününde Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin yüzde 2 artışla güçlü bir performans göstermesi dikkat çekiyor. Moody’s raporu bekleniyor. İşte detaylar;
Yabancı 10 Gündür Bu Hisseleri Alıyor! BIST Yükselişte
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, yabancı yatırımcılardan gelecek olumlu haberlere odaklandı. Uzmanlar, endekslerde istikrarlı ve güçlü yükselişlerin gerçekleşebilmesi için yabancı para girişinin şart olduğunu vurgulamaya devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, “Yatırımcı Günleri” kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yatırımcılara para politikası ve enflasyon görünümüne dair sunum yaptı. Toplantıda 50 trilyon dolara varan dünyanın en büyük fonlarından 200’ü aşkın üst düzey temsilci yer alıyordu.

Erkan, Türkiye’nin dezenflasyona ulaşma konusunda kararlı olduğunu belirtti ve yatırımcılara ekonomi politikaları hakkında bilgi verdi.

Moody’s Kararı Bekleniyor

2024 yılına girilmesiyle birlikte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye için paylaşacağı raporlara odaklanıldı. Moody’s’in 12 Ocak tarihinde yani bugün Türkiye’ye yönelik yapacağı açıklamalar yatırımcıların gündemindeki en kritik başlıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

11 Ocak tarihinde TCMB’nin paylaştığı menkul kıymet istatistiklerinde, yabancı yatırımcının 5 Ocak 2024 ile biten haftada 299,7 milyon dolarlık hisse sattığı belirtilmişti.

GCM Yatırım Banner

BIST 100’de Pozitif Seyir

Yabancı 10 Gündür Bu Hisseleri Alıyor! BIST YükselişteKaynak: Paratic Piyasalar

2023 yılını 7470 puandan tamamlayan BIST 100 endeksi, 2024 yılında sergilediği pozitif performansla dikkat çekiyor. 4 Ocak’ta 7400 seviyelerinden hareketlenen endeks, 12 Ocak’ saat 16.20 itibarıyla yüzde 1,9 artışla 8046 puanda seyrediyor. Moddy’s tarafından açıklanacak rapora yönelik beklentinin alımları hızlandırdığı düşünülüyor.

Sektör endeksleri arasında en çok yükselen yüzde 3,2 ile finansal kiralama, yüzde 2,6 ile gıda içecek, yüzde 2,5 ile turizm, yüzde 2,4 ile bankacılık olarak karşımıza çıkıyor.

Yabancıların Aldığı ve Sattığı Hisseler

İş Yatırım tarafından paylaşılan rapora göre yabancı oranının sürekli arttığı hisselerden 5 tanesi Ege Gübre (EGGUB – 10 gün) , Egeplast (EPLAS – 10 gün), Seyitler Kimya (SYKM – 10 gün), Nurol GYO (NUGYO – 9 gün), Petrokent (PKENT – 9 gün) olarak sıralanıyor.

Yabancı oranının düşüş gösterdiği hisseler ise Agrotech Tenkoloji (AGROT – 10 gün), ICBCT Turkey Bank (ICBCT – 10 gün), Ata GYO (ATAGY – 10 gün) Oyak Yatırım (OYYAT – 10 gün), Rta Laboratuvarları (RTALB – 10 gün) olarak gerçekleşti.

12 Ocak tarihinde borsanın yabancı payı günlük bazda 0.06 artışla 36.89 seviyesine geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.