Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Başkanından ABD’de Enflasyon ve Para Politikası Mesajları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Yatırımcı Günü etkinliğinin ilki, ABD'nin New York kentinde başladı. Etkinliğin ilk gününde neler yaşandı? Detaylar haberde;
TCMB Başkanından ABD’de Enflasyon ve Para Politikası Mesajları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım 2023’te duyurusu gerçekleştirilen “Yatırımcı Günleri” etkinliğinin ilki, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde yer alan JPMorgan Chase Genel Merkezinde başladı.

Büyüklüğü 50 trilyon dolara varan dünyanın en büyük yatırım fonlarından 200’ü aşkın üst düzey temsilci ile bir araya gelinen etkinlikte TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye’deki para politikası ve enflasyon görünümüne dair sunumda bulundu.

Sunumunda, enflasyonu düşürme konusunda kararlılıklarını vurgulayan Erkan, para politikasında sıkılaşma sürecinin mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

Enflasyon beklentileri ve trend enflasyondaki düşüş doğrultusunda Türk Lirası mevduatlara güçlü geçiş olduğunu söylerken bankaların parasal sıkılaşma politikalarına yeterince dirençli olduğundan da bahsetti.

Öte yandan, sermaye girişlerinin de katkısıyla birlikte Merkez Bankasının rezerv biriktirmeye devam edeceğinin mesajını verdi.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, video konferans yöntemiyle etkinliğe katılım sağlarken yatırımcıların sorularını yanıtlamasının yanında makroekonomi, finansal piyasalar ve bankacılık gibi konularda da sunumlar gerçekleştirdi.

Etkinliğin, TCMB Başkanı Erkan’ın soruları yanıtlayacağı kapanış oturumuyla sona ereceği belirtildi.

Yatırımcı Günleri’nin ikincisinin yine 2024 yılı içinde bu kez Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın