Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

XRP’nin Sahte ETF Haberi Sonrası Vadeli İşlemlerde Hasar Büyük Oldu

Dün akşam saatlerinde BlackRock’un ABD’de XRP ETF başvurusu yaptığına ilişkin sahte bir haber, altcoinde büyük hareketliliği beraberinde getirdi.
XRP’nin Sahte ETF Haberi Sonrası Vadeli İşlemlerde Hasar Büyük Oldu
HABER GİRİŞ

Son dönemde kripto para piyasasında spot ETF başvurularının, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanacağına ilişkin beklentiler, büyük bir yükselişi beraberinde getirdi.

Dün akşam saatlerinde dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un spot XRP ETF başvurusunda bulunduğu iddia edildi. Bu iddia sonrası XRP’nin fiyatında yüzde 10’a yakın yükseliş meydana geldi ve fiyat 0,75 dolara kadar çıktı.

XRP saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Sonrasında haberin sahte olduğu anlaşıldı ve XRP 0,65 dolar seviyesine geriledi. Bu volatil hareket sonrası vadeli işlemlerde XRP likidasyonu artış kaydetti. Coinglass verilerine göre XRP’de son 24 saatte 7 milyon doları aşkın açık pozisyon tasfiye edildi. Tasfiyelerin yüzde 75’inden fazlası uzun pozisyonlar üzerinde gerçekleşti.

Tasfiye, bir borsanın bir yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu, yatırımcının başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybolması nedeniyle zorla kapatması anlamına gelir. Bu, bir yatırımcının kaldıraçlı bir pozisyon için teminat gereksinimlerini karşılayamaması durumunda gerçekleşir.

Bu oran likidasyon oranlarında XRP’yi Bitcoin ve Ethereum’un ardından üçüncü sıraya taşıdı. Çıkan sahte haberle ilgili, birisinin bir BlackRock yöneticisinin takma adını kullanarak ayrıntılı bir form doldurduğu ve bunu sosyal medyada paylaştığı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.